EURO 2016: Hrvatska pobijedila Španjolsku i osvojila prvo mjesto u D skupini

Hrvatska je slavila protiv Španjolske 2:1 u posljednjoj utakmici u grupi D Europskog prvenstva i tako osvojila prvo mjesto. Hrvatska ima sedam bodova, a Španjolska šest, Turska je treća s tri boda, a Češka posljednja s bodom.

Izbornik Ante Čačić iznenadio je sastavom na početku utakmice, te na travnjak poslao petoricu ‘novih’ igrača, između ostalog i mladog Marka Roga. Unatoč svim silnim izmjenama, neigranju Luke Modrića i Marija Mandžukića,Hrvatska je uspjela preokrenuti rezultat protiv aktualnih europskih prvaka!

Španjolska je povela golom Alvara Morate u 7. minuti, na 1-1 poravnao je Nikola Kalinić u 45., da bi pobjedu za prvo mjesto Hrvatskoj osigurao Ivan Perišić u 87. Usto je u 72. minuti Danijel Subašić obranio 11-erac Sergiju Ramosu.

Hrvatska je natjecanje u skupini osvojila prvo mjesto sa sedam bodova, Španjolska je druga sa šest, Turska, koja je sa 2-0 (1-0) u Lensu svladala Češku, je treća s tri boda, dok je Češka ostala posljednja s jednim bodom.

Pobjedu Turskoj koja ju je zadržala u igri za prolazak u osminu finala postigli su Burak Yilmaz u 10. i Ozan Tufan u 65. minuti.

Hrvatska će tako u osmini finala igrati u subotu u 21 sat u Lensu protiv jedne od trećeplasiranih reprezentacija iz skupine B, E ili F. Suparnika ćemo doznati sutra nakon što se odigraju posljednje utakmice u skupinama E i F.

Susret je počeo u 21 sat a utakmicu je sudio Bjorn Kuipers.

sastav Hrvatske: Subašić – Srna, Ćorluka, Jedvaj, Vrsaljko – Rog, Badelj – Rakitić, Perišić, Pjaca – Kalinić
sastav Španjolske: Španjolska: De Gea; Juanfran, Piqué, Ramos, Alba; Busquets, Iniesta, Fàbregas, Silva, Nolito; Morata

Tijek utakmice

90 +4′ KRAJ! KRAJ! KRAJ! Hrvatska je osvojila skupinu D

90+3′ Perišić izlazi, Kramarić ulazi
90+2′  Čop ulazi umjesto Pjace
90+1 ‘  Igrat će se tri minute sudačke nadoknade
89′ Perišić je dobio i opomenu
87′ Kalinić je uputio loptu na krilo prema Perišiću, ovaj je ušao u šesnaesterac, pucao lijevom nogom, Sergio Ramos je lagano dirao loptu i malčice prevario De Geu
87′ GOOOOOOL!!! HRvatska vodi nakon fenomenalne kontre
84′ Thiago ulazi kod Španjolaca, izlazi Fabregas
82Rog izlazi ulazi Kovačić
75′ Rakitić puca preko gola iz slobodnog udarca
73′ Žute kartone nakon dosuđenog jedanaesterca dobili su Vrsaljko i Srna
72′ Pravda je zadovoljena
72′ Brani Subašić udarac Sergiju Ramosu!
70′ Ovo je vrlo sumnjiva odluka Kuipersa. Vrsaljko je dodirnuo Silvu s leđa no ne tako jako da bi ovaj pao i bio dosuđen jedanaesterac
70′ Jedanaesterac za Španjolsku…
Na drugoj utakmici Turska vodi 2:0 protiv Češke, što znači da ćemo završiti ili prvi ili drugi. Ako smo drugi idemo na Italiju…
67′ Sergio Ramos promašuje odličnu priliku nakon kornera! Imali smo sreće
67′ Ponovljena snimka pokazala je da je Pjaca ipak pokušao iznuditi jedanaesterac. No njegov potez bio je majstorski
67′ Morata izlazi, ulazi Aduriz
66′ Jordi Alba je pucao, no blokiran je udarac bio
64′ Pjaca je prošao kroz trojicu, pao u šesnaestercu no sudac Kuipers nije pokazao na bijelu točku. To treba ponovno pogledati…
62′ Španjolska je vrtila loptu oko našeg šesnaesterca, no natjerali smo ih da u konačnici vrate loptu do svog vratara!

61′ Bruno Soriano je veznjak, što znači da je Del Bosque odlučio stisnuti vezni red i još više otežati naša proigravanja i kombiniranje

59′ Perišić igra utakmicu života. Prolazi svoje igrače kao od šale
59′
Nolito odlazi na klupu, ulazi Bruno Soriano
57′ Velika prilika za Hrvatsku! De Gea je slabo odbio, Jedvaj je natrčao na loptu no španjolski vratar spretno reagira i brani nogom. Lopta dolazi do Pjace koji pokušava atraktivno škaricama, no lopta odlazi pored gola

56′ Odličan ubačaj Rakitića, no malo ipak previsoka za Jedvaja

55′ Prekršaj za Hrvatsku u dobroj poziciji
54′ Morata je pucao nakon ubacivanja Jordija Albe, no njegov udarac odlazi preko gola
49′ Odlično je povukao Rog i dobro uposlio Kalinića, no ubačaj u kazneni prostor nije bio dobar

47′ Juanfran upućuje prvi udarac u nastavku, ali njegova lopta odlazi dosta iznad gola
46
Pogodak koji je Kalinić zabio prvi je koji je Španjolska primila na Euru nakon 735 minuta. Posljednji koji je zabio Španjolskoj bio je Di Natale u prvoj utakmici prošlog Eura u Poljskoj i Ukrajini

46′ Krenulo je drugo poluvrijeme

Španjolska je bila dominantnija u prvih 45 minuta, no Hrvatska je zasluženo poravnala na 1:1. Rakitić je to još trebao napraviti u 14. minuti, međutim nije imao sreće jer je njegova lopta pri lopbu De Gee pogodila najprije gredu pa vratnicu, no nije prešla gol-crtu

45+1 ‘ završeno prvo poluvrijeme
45′ GOOOOL , Kalinić puca i 1:1

42′
Sergio Ramos bio je sam poput duha na skoku nakon kornera, međutim nije dobro zahvatio loptu
38′
Odlično ubacivanje Srne s desne strane, visok skok Perišića preko Juanfrana no odlazi visoko preko grede
35′
Sudac oštro upozorava Moratu jer je krenuo nogom udariti Jedvaja u jednoj borbi za loptu. Nema kartona zasada
33′
Odlično ubačena lopta Srne, no Badeljov udarac lijevom nogom nije pronašao cilj
32′
Dobar prodor Pjace, no Kalinić mu nije dobro ostavio loptu
29′
Marko Rog oštro startao na Fabregasa i zaradio opomenu dobija žuti karton
28′ Udarac Nolita nakon što mu je loptu podvalio Fabregas. Ćorluka je blokirao i skrenuo u korner
26′ Zapela je lopta u živom zidu
25′ Slobodni udarac u opasnoj zoni za Španjolsku
23′ Puno pogrešaka u predaji imamo bez Luke Modrića u sredini terena
22′ Vrsaljko je pogriješio u predaji, no Subašić je bio brži od Fabregasa nakon španjolske lopte u naš peterac
18′ Odlična polukontra Hrvatske! Korner
15′ Rog je na Iniesti. Oštar start mladog veznjaka, sudac Kuipers ga je opomenuo
14′ GREDA! Rakitić puca u protivnički gol i nije imao sreće
12′ Kalinić sjajno testira De Geu. Kaliniće je raspalio s 20-ak metara, ali ravno u De Geu. Nakon kornera Perišić puca iznad gola
9′ Nolito puca no promašuje za metar, metar i pol
7′  David Silva odlično je podvalio loptu Fabregasu, koji je prebacio Subašića, a s gotovo gol crte Morata gura loptu u praznu mrežu

7‘ GOL ZA ŠPANJOLSKU! Ušetali su se Španjolci u gol Subašića!
6‘ ŠANSA ZA HRVATSKU! Dobra lopta Badelja za Srnu, no lopta mu je prošla preko noge kod udarca.
4′ Kuipers je sudac susreta. On je prekinuo utakmicu Hrvatske i Italije na San Siru zbog diverzije hrvatskih navijača.
2′ U isto vrijeme za osminu finala se bore Česi protiv Turske, Turska vodi. Takav rezultat ide u prilog Hrvatskoj
1′ Počela je utakmica.
0′ Veliki broj specijalaca na utakmici Hrvatske i Španjolske.

Hrvatska je u prethodne dvije utakmice, pobjedom Turske ostvarila je 3 boda a neriješenim rezultatom s Češkom 1 bod i sada ima ukupno 4 boda . Premda bi sa četiri boda trebala biti sigurna, hrvatska nogometna reprezentacija još uvijek nije i matematički osigurala plasman u osminu finala europskog prvenstva u Francuskoj.

Za potvrdu prolaza Hrvatskoj treba pobjeda ili bod protiv Španjolske u večerašnjem susretu u Bordeauxu u 21,00 sat. No, što ako odabranici izbornika Ante Čačića izgube od aktualnih europskih prvaka?

Niti tada ne bi trebala biti drama jer se moraju poklopiti rezultati iz čak šest susreta da hrvatska vrsta ostane bez osmine finala.
Englezi nam nisu pomogli jer su remizirali sa Slovacima, no sve bi mogli biti riješeno večeras ako Njemačka pobijedi Sjevernu Irsku. Tada bi Sjeverna Irska ostala na trećem mjestu u svojoj skupini s tri boda, a Hrvatska već sada ima četiri. Tri boda ima i Albanija na trećem mjestu u skupini A pa bi te dvije ekipe ostale iza ‘kockastih’.

Ako i ‘elf’ kiksa mora se poklopiti joščetiri susreta da izvisimo u što je zaista teško povjerovati. Češka mora pobijediti Tursku, Portugal mora poraziti Mađarsku, Irska mora slaviti protiv Italije, a u dvoboju između Islanda i Austrija netko mora

U hrvatskoj reprezentaciji vlada optimizam

Španjolska je jedan od glavnih favorita za naslov prvaka, međutim nećemo kalkulirati i idemo po pobjedu i prvo mjesto, najavio je Ivan Perišić na posljednjoj novinarskoj konferenciji uoči sutrašnjeg ogleda 3. kola skupine D na EURU između “vatrenih” i “furije” na stadionu Matmut Atlantique u Bordeauxu.Krilni igrač Intera naglasio je kako Španjolska ima jaku momčad, koja je dugo na okupu, ali i dodao kako je protiv takvih ekipa još veći motiv.– Najbolje je igrati protiv takvih momčadi, Španjolci se sigurno neće braniti. To je bolje za nas. Idemo na pobjedu i osvajanje prvog mjesta u skupini, poručio je i još jednom je pohvalio atmosferu u našoj momčadi koju nije pokvario niti incident s hrvatskim huliganima tijekom susreta s Česima. Nadam se i očekujem podršku navijača kakvu smo imali protiv Turske i veći dio utakmice protiv Češke. Navijači su nam bili fenomenalni i tijekom susreta s Česima osim ako izuzmemo tih pet minuta, kazao je na kraju Perišić.

Strah od novih izgreda

Bordeaux su okupirali navijači Hrvatske i Španjolske, koji su se udružili s Ircima. Bila je to luda noć. Mislim, sve pozitivno. Nekako smo se našli u pozitivnom ritmu, pjevali smo naše, španjolske i irske pjesme, nadmetali se tko može više “cugati”. Naš hit je bila ona Vucina “jučer pijan, danas opet…”kaže  jedan od Ivan iz Zagreba, koji je stigao u Bordeaux i uživao na suncu.

Među njima kruži informacije da je stigla druga ekipa izgrednika, oni su već danima u Bordeauxu i pripremaju napad. Jedan od navijaća u povjerenju kaže ” Zna se da će bakljada biti u drugom redu”.

Toliko se priča vrti da ispada da će huliganskog napada sigurno biti… No, nešto će se pitati i francusku policiju, koja je bila ismijana u Saint-Étienneu. Aljkavost u kontrolama na cijelom Euru je iznimna, na stadione se može unijeti što god poželite, a novi ispad bacio bi ne samo mrlju na Hrvatsku već i na Francusku, pa je očekivati da će kontrole biti pojačane kako bi se izbjegla nova sramota.

Mjere sigurnosti koje se spremaju iznimne su, sve spoznaje koje imaju HNS-ovi “sigurnjaci” i naša policija predočene su francuskoj policiji.

Veterani Domovinskog rata otišli u Bordeaux s ciljem da spriječe huligane
Po pisanju Dalmatinskog portala, najmanje dvadesetak veterana Domovinskog rata (neki izvori tvrde da se radi i o većem broju), uglavnom specijalaca, uputilo se u Bordeaux na utakmicu Hrvatske i Španjolske, s ciljem da spriječe eventualni novi ispad dijela hrvatskih navijača koji Euro koriste za slanje poruke o stanju u HNS-u.

Informacija je navodno stigla iz više izvora, uz napomenu da se radi uglavnom o navijačima Hajduka i Dinama, te da njihov motiv odlaska ‘na prvu crtu’ nije zaštita lika i djela Zdravka Mamića, već revolt jer smatraju da su akcije poput one viđene na utakmici sa Češkom svojevrsni napad na Hrvatsku.

Nadajmo se da večeras (21.00) na stadionu Matmut Atlantique ipak neće biti potrebe za intervencijom u kakvu se upustila grupa Livnjaka napadom na huligane pri kraju utakmice sa Češkom. Čini se da su ovoga puta i organizatori susreta puno spremniji na eventualni crni scenarij, koji bi, vrlo vjerojatno, uništio sve nade i napore Vatrenih na ovome prvenstvu.