EURO 2016: Hrvatska – Portugal 0:1

Hrvatska nogometna reprezentacija nije se uspjela plasirati u četvrtfinale EURA, u susretu osmine finala u Lensu je izgubila od Portugala sa 0:1 (0:0, 0:0) nakon produžetka. Portugal ide u četvrt finale gdje će se susresti sa Švicarcima.

Jedini pogodak na utakmici postigao je Ricardo Quaresma u 117. minuti.

Hrvatska je bila mnogo bolji suparnik od Portugala tijekom svih 120 minuta, ukupno je uputila 15 udaraca prema suparničkim vratima, ali niti jedan od tih pokušaja nije pogodio okvir suparničkog gola, dok je Portugal pucao samo pet puta prema Subašiću, a prvi je bio onaj Cristiana Ronalda u 117. minuti kojega je Subašić obranio, no na odbijanac je natrčao Quaresma i postigao odlučujući pogodak.

Prvo poluvrijeme utakmice Hrvatska – Portugal bilo je prilikama najsiromašnije poluvrijeme dosadašnjeg Eura. Tijekom prvih 45 minuta niti jedna reprezentacija nije pogodila okvir suparničkog gola, Hrvatska je tri puta zaprijetila, a Portugal je samo jednom zapucao prema Subašićevom golu, no svi ti pokušaji su bili neprecizni.

Portugalski izbornik Fernando Santos u utakmicu je krenuo s trojicom igrača koji dosada nisu nastupili na EP-u, a dvojica su igrači zadnje linije, vremešnog Ricarda Carvalha na stoperu je zamijenio Fonte, na desnom beku osvanuo je Cedric, a umjesto Moutinha je u veznoj liniji svoje mjesto pronašao Adrien Silva. Od početka je bilo jasno kako je Portugal svoju taktiku za utakmicu prilagodio Hrvatskoj, za razliku od utakmica u skupini kada je tražio igru sada se orijentirao na obranu povukavši se na vlastitu polovicu i odlučio prijetiti iz protunapada.

Hrvatska je bila aktivnija, ali nije uspijevala pronaći rješenje za dvostruki blok Portugala. U takvoj igri na prvi udarac prema golu čekalo se do 25. minute, tada je Cristiano Ronaldo iznudio slobodni udarac na lijevoj strani, Raphael je uputio centaršut, a u skoku pred našim golom najviši je bio Pepe, no srećom je pucao preko gola.

Prvi udarac prema portugalskom golu Hrvatska je uputila u 30. minuti, Badelj je oteo loptu Naniju i uposlio Perišića na desnom krilu, ovaj je se sjurio u kazneni prostor i gađao u bliži kut, ali je promašio.

Najbolju situaciju u prvom dijelu Hrvatska je imala u 41. minuti, Perišić je vidio utrčavanje Strinića na lijevom krilu, no naš je branič u situaciji kada je mogao birati između udarca i dodavanja za Mandžukića iliBrozovića, on je praktički dodao loptu Fonteu.

Drugo poluvrijeme započelo je dvostrukom prilikom za Brozovića u 52. minuti. Strinić je uputio odličan centaršut, ali Portugalci su u posljednji trenutak skinuli loptu Brozoviću s glave. Uslijedio je brzo izvedeni korner nakon kojega je Rakitić povratnom loptom pronašao samog Brozovića, ali ovaj je sa sedam-osam metara prebacio vrata.

Novi igrač u portugalskom sastavu, mladi Renato Sanches u 57. minuti se našao u lijepoj situaciji za udarac sa 20 metara nakon kombinacije s Joaom Marijem, no srećom bio je vrlo neprecizan.

Hrvatska je morala povesti u 61. minuti, Srna je odlično izveo slobodni udarac s desne strane, u skoku je najviši bio Vida, no njegov udarac glavom prohujao je metar pored desne vratnice.

Do kraja 90. minute nastavilo se s opreznom igrom, a Hrvatska je i dalje imala više pokušaja no niti jedan naš igrač nije uspijevao uputiti precizan udarac. Sa sličnom se igrom nastavilo i u produžetku, da bi u 113. minuti nakon još jednog prekida Vida došao u odličnu poziciju za postizanje pogotka. Brozović je izveo korner, Rui Patricio se poskliznuo, te ga je lopta preletjela i pala Vidi na glavu na drugoj stativi, ali on je opet promašio.

U 116. minuti Brozović i Perišić odlično su kombinirali po lijevom krilu, uslijedila je prizemna lopta u peterac na koju je svježi Kalinić zakasnio. U nastavku akcije stigao je centaršut s desne strane, a Perišić je glavom pogodio vratnicu.

I nakon tih neiskorištenih prilika stigla je kazna. Renato Sanches je povukao kontru Portugala, dovukao loptu do kaznenog prostora gdje je Quaresma uposlio Ronalda, njegov udarac s pet metara Subašić je obranio, ali na odbijenu loptu natrčao je Quaresma i jednoga metra glavom ju zakucao u mrežu.

Tijek utakmice

Sastav Hrvatske: Subašić na golu, Strinić, Vida, Ćorluka i Srna u obrani, Badelj, Modrić, Perišić, Brozović i Rakitić u vezi te Mandžukić u napadu.
Sastav Portugala: Patricio; Pepe, Fonte, Guerreiro, C. Ronaldo, Mario, Carvalho, Gomes, Nani, Cedric, Adrien Silva
Sudac na utakmici: Španjolac Carlos Velasco Carballo, a pobjednik će u četvrtfinalu zaigrati protiv  Poljske.
P
ogledajte galeriju jutarnjeg lista

Na stadionu u Lensu očekuje se oko  8000 hrvatskih navijača i nadamo se bez izgrednika .

120′
+ 3  kraj utakmice ali i Hrvatske na Europskom prvenstu 2016.
117′ Porugal postiže gol HRVATSKA-PORTUGAL 0:1

113′
Perišić iz kornera prema Vidi koji šuta u gol , šteta, lopta odlazi iznad grede,
109′
druga izmjena kod Hrvatske, izlazi Raketić ulazi Pjaca
107
‘  treća izmjena kod Portugala , izlazi Adrien Silva ulazi Danilo

DRUGI NASTAVAK POČEO

105′ Isteklo prvo produženje bez golova
103‘ Čorluka dobio udarac u nogu , izlazi sa terena kako bu mu se ukazala pomoć.Ušao je u igru ali se stalno drži za bolno mjesto.
101′
šut Portugalaca iz kornera ali ništa
99′
Brozović s 25 metara šuta prema golu ali ništa
97′  Raketićava lopta prema Kaliniću no lopta je otišla preko noge.
93′  Čorluka upučuje loptu Perišiću i šut iznad grede
91′  počeo prvi produžetak

HRVATSKA -PORTUGAL 0:0

Ide se na produžetke

90′ + 3 Raketić iz kornera puca na protivnički gol ali ništa.
90′  produžetak 3 minute
88′ prva izmjena Hrvtaske, izlazi Manđukić a ulazi Kalinić
86‘  druga izmjena u Portugalu, izlazi Joao Mario ulazi u igri je Ricardo Quaresma.

19 prekršaja Portugala i 7 prekršaja Hrvatske

77′
Prvi žuti karton na utakmici dobio je William Carvalho zbog prekršaja na Brozoviću.

75′  Na samom ulasku u šesnaesterac Srna je izborio prekršaj, srušio ga je Renato Sanches. Rakitić je izveo prekid, pokušali su naši odigrati kombinaciju, ali bezuspješno, blokirali su Portugalci.

64′ Neugodna situacija u našem šesnaestercu, Nani se ubacio ispred Strinića i pucao ramenom pa nakon toga pao, sudac je pokazao na korner.

62′ Najbolja prilika dosadašnjeg dijela utakmice! Srna je ubacio iz prekida, Vida i Mandžukić su obojica bili na lopti, pucao je Vida glavom, pored stative. Ništa tu ne bi mogao učiniti Rui Patricio da je išlo u okvir gola, kakva šteta…
61′
Strinić je primio Ćorlukinu dugu loptu, uputio vrlo upotrebljiv centaršut prema drugoj vratnici gdje Jose Fonte ispred Brozovića odbija u korner.
57′
Joao Mario je idealno ostavio loptu za Renata Sanchesa koji s 18 metara puca traljavo u hrvatski gol
56′
Modrić je s 25 metara ljevicom pokušao ali lopta je otišla visoko iznad gola.
52′
Izvrsna akcija Hrvatske! Perišić je sjajno uposlio Strinića, ovaj odigrao dupli pas s Mandžukićem i centrirao, ali Pepe čisti ispred Rakitića. Nakon kornera je pucao Brozović, bez opasnosti za Ruija Patricija.
49′
prva izmjena kod Portugalaca , izašao je Andre Gomes, a ušao je Renato Sanches.
48′
Odlično je povukao Modrić kroz obranu Portugala, šteta što je dao nakon toga prejaku loptu za Rakitića.
46′
započelo drugo poluvrijeme, nema promjena igrača kod obje ekipe

HRVATSKA – PORTUGAL 0:0

Završeno prvo poluvrijeme bez pogodaka

Četiri hrvatska pokušaja niti jedan u gol.
45′
Rakitić je oštro ubacio iz slobodnog udarca, ali Pepe je izbacio u korner40′ Perišić je dao sjajnu loptu za Strinića, naš lijevi branič imao je puno prostora, ali je odlučio ubaciti i to je napravio jako loše
37′
Rakitić je ubacio iz slobodnog udarca, ali Vida nije uspio zahvatiti loptu
33′
udarac iz kornera za Hrvatsku, Srna ispucava prema Manžukiću koji glavom pucao daleko od gola
30′
Perišić je primio loptu na desnoj strani, oslobodio se čuvara, ali pucao je pokraj gola
26′
Mandžukić je ubacio s desne strane, ali bilo je previsoko za Rakitića i Perišića
25′
prvi opasni udarac prema hrvatskom golu, Pepe puca glavom ali visoko iznad gola
23′
Andre Gomez bio je u našem kaznenom prostoru i bacio se na travnjak, a sudac je samo odmahnuo rukom
20′
Ronaldo je napravio prekršaj na Srni, mogao je dobiti žuti karton, ali sudac mu je progledao kroz prste
18′
Cristiano Ronaldo primio je loptu na lijevoj strani, pokušavao je Srni ‘prodati bicikl’, ali naš kapetan rezolutno mu je izbio loptu
15′
– Joao Mario ubacio je iz kornera, ali hravatski braniči bez problema su izbacili loptu
14′
– prvi udarac Portugalaca iz kornera

U prvih 10-ak minuta bez prilika, ali Hrvatska je odmah stisnula Portugalce i oni se uglavnom brane na svojoj polovici terena.

0′– počela utakmica

Intonirana je portugalska himna, potom i Lijepa naša te je sve spremno za početak susreta. Naš kapetan Darijo Srna zaplakao je tijekom intoniranja himne, kao i uoči dvoboja protiv Češke.
Uoči utakmice

Hrvatska reprezentacija danas ide u još jednu pobjedu , u susretu s Portugalom će se boriti za prolazak u četvrt finale a poslije dalje. Pobjedu Hrvatske prognozirao je i gibon Kent iz zagrebačkog ZOO-a .

A da je Hravtska dobra i može mnogo u to vjeruju nogometni velikani.
Trener engleskog West Hama Slaven Bilić ocijenio je u  Međugorju gdje je, kako kaže došao napuniti duhovne baterije, da hrvatska nogometne reprezentacija može doći do samoga kraja te da takvo razmišljanje dijele velikani europskog nogometa.
Nogometne veličine poput Mathausa, Ferdinanda i drugih  ističu kako i dalje na papiru Hrvatska nije favorit ali da je do sada pokazala najbolju igru. Rekli su da tako dobro igramo da je sve moguće, izjavio je Bilić za bosanskohercegovačko izdanje Večernjeg lista, dodavši da u hrvatskoj reprezentaciji sve djeluje idealno posloženo, od momčadskog duha i igre do  stručnog stožera.

Mi smo jaki u glavi, jaki na terenu jaki u svemu. Momčad se odlično i vodi. Čačić je tu iznimno pametan, on to njeguje i to se treba njegovati, rekao je Bilić koji nije želio komentirati predstojeći susret s Portugalom uvažavajući izbornika Čačića koji, prema njegovim riječima, odlično vodi momčad s klupe.

A da hrvatska reprezentacija ima poklonike ne samo među Hrvatsima potvrđuje i pjesma koju joj je posvetio David Guetta pod nazivom  “Ovo je za tebe, Hrvatska”

VIDEO

Ante Čačić

Portugal nas se boji i to s razlogom, rekao je izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Ante Čačić dan uoči subotnjeg susreta osmine finala Europskog prvenstva u Lensu.Istaknuo je kako hrvatska reprezentacija nakon tri odlične predstave u skupini s pravom gaji ambicije da napravi na nešto. Po igri koju je Portugal pokazao u skupini rezultati koje je ostvario nisu realni. Dominirao je u svakoj utakmici, nizao je prilike, ali sutra neće tako igrati. Oni nas se plaše i to s razlogom, rekao je Čačić i dodao:Moramo se držati svoje igre, rekao je izbornik Čačić.

Izbornik je potvrdio kako su Luka Modrić i Mario Mandžukić spremni i nastupit će od prve minute te otkrio tajnu sjajnih igara Ivana Perišića. Očekuje se postava igrača koja je bila u susretu s Turskom i Češkom.

Utakmica poćinje u 21,00 sat a hrvatska reprezentacija će ovaj put biti odjenuta u crveno-bijele kockice. Prve tri utakmice odugrala je u plavim dresovima .