TENIS: Hrvatska pobjedila SAD i plasirala se u polufinale Davis kupa!

Hrvatska teniska reprezentacija plasirala se u polufinale Davisova kupa gdje će igrati protiv Francuske. Odlučujući bod za pobjedu nad Amerikancima osvojio je Borna Ćorić u dvoboju sa Jackom Sockom nakon tri sata igre.

Borna je nakon velike borbe pobijedio Jacka sa 6:3, 3:6, 6:3, 6:4 za konačan trijumf u Portlandu protiv SAD-a sa 3-2. Nakon prvog dana Amerikanci su vodili 2-0.

Tako je Hrvatska postala četvrta nacija koja je protiv najtrofejnije Davis Cup reprezentacije u povijesti uspjela okrenuti zaostatak od 0-2 nakon prvog dana. To je pošlo za rukom Australcima 1939. godine, Italiji 1960. i Švedskoj 1994.

Ni u četvrtom pokušaju reprezentacija SAD-a nije uspjela svladati Hrvatsku. Za trijumf im nije bilo dovoljno 2-0 nakon prva dva pojedinačna dvoboja. Hrvatska Davis Cup reprezentacija je u svojoj 24-godišnjoj povijesti prvi put kreirala ovakav preokret koji joj je po treći put donio plasman u polufinale, a prvi put nakon 2009. godine. Borna ćorić je drugi meč zaredom donio pobjednički bod u petom, odlučujućem meču, jer je u Portlandu ponovio ono što je u ožujku napravio protiv Belgije u Liegeu.

Ćorić je sjajno otvorio susret i odmah se vidjelo da je s mnogo samopouzdanja ušao u meč. Oduzeo je servis protivniku i tu je prednost zadržao do kraja prvog seta koji je osvojio sa 6:3.

Sock se vratio u sljedećem setu (3:6), ali je onda Ćorić ubacio u višu brzinu i sljedeća dva seta dobio sa 6:3 i 6:4.

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilićpobijedio je Johna Isnera sa 7:6(9), 6:3, 6:4. Bio je to potpuno drugačiji Marinov meč u odnosu na prvi susret Socka, kada je ispustio vodstvo od 2-0 u setovima i 3:0 u petom, odlučujućem setu.

U prvom setu je izdržao veliki pritisak kvalitetnih Isnerovih servisa, ali i reterna. Spasio je jednu ‘break’ loptu i uspio dovući do 13. igre. Marin je iskoristi četvrtu set-loptu. Čilića je ostala dva seta dobio sa 6:3 i 6:4.

Bio je to šesti dvoboj Čilića i Isnera te šesta pobjeda najboljeg hrvatskog tenisača.

A Hrvatska je veliki preokret počela pobjedom Čilića i Dodiga u parovima protiv braće Bryan. Naši su slavili sa 6:2, 2:6, 6:2 i 6:4 te ukupni rezultat smanjili na 1-2.

Posljednjeg dana četvrtfinalnog susreta Čilić i Ćorić pobjedama su završili posao i odveli Hrvatsku u polufinale Davisova kupa. Hrvatska će kod kuće igrati protiv Francuske.

ATP turnir u Newportu

I dok hrvatska teniska reprezentacija u Americi ide ka finalu Davis kupa  Ivo Karlović je odigrao finale i odnio pobjedu na  ATP turniru u Newportu u Velikoj Britaniji . Karloviću je ovo treća godina u nizu igranja u finalu a  ovaj put pobijedio je  Luksemburžanina Gillesa Mullera sa 6:7 (2), 7:6(5), 7:6(12) i napokon osvojio naslov u Newportu.

Ivo je u meču koji je trajao tri sata pogodio 27 aseva. Bio je to njihov drugi dvoboj ove sezone, Karlović je ovom pobjedom uzvratio Luksemburžaninu za poraz u s-Hertogenboschu.

Naš je tenisač pokazao da i s 37 godina može osvajati naslove. Karlović je protiv Mullera, ljevorukog igrača slične igre, odigrao tri ‘tie-breaka’, a spasio je tri meč-lopte u maratonskoj 13. igri trećeg seta. Karloviću je ovo bio 15. finale na ATP Touru i sedmi naslov u karijeri.