Završeno svjetsko rukometno prvenstvo, Francuzi obranili zlato

U finalu Svjetksog rukometnog prvenstva 2017.u Francuskoj rukometaši Francuske obranili su naslov svladali su Norvešku s 33-26 (18-17). Francuzima je ovo šesti naslov svjetskih prvaka u rukometu, a četvrti na posljednjih pet SP-a. Bili su najbolji 1995., 2001., 2009., 2011., 2015. i 2017. Za Norvežane je srebrna medalja prvo odličje u povijesti.

Brončanu medalju osvojila je Slovenija kojoj je ovo prvo odličje sa svjetskih prvenstava, dok je Hrvatska ostala na jednom zlatu, tri srebra i jednoj bronci. Posljednju medalju Hrvatska je osvojila 2013. godine kada je bila treća.

Konačan poredak na Svjetskom prvenstvu rukometaša u Francuskoj:

1. Francuska ; 2. Norveška ;3. Slovenija;4. HRVATSKA;5. Španjolska; 6. Švedska ; 7. Mađarska; 8. Katar;
9. Njemačka; 10. Danska ;11. Bjelorusija ; 12. Rusija ; 13. Egipat ; 14. Island ; 15. Makedonija; 16. Brazil;17. Poljska
18. Argentina ;19. Tunis; 20. Saudijska Arabija; 21. Čile; 22. Japan;23. Bahrain ;24. Angola

Nikola Karabatić proglašen je najboljim rukometašom ovog SP-a, najbolji strijelac je Makedonac Kiril Lazarov koji je postigao 50 pogodaka. Odabrana je i najbolja momčad prvenstva u kojoj se nalazi i jedan hrvatski rukometaš – Domagoj Duvnjak, a zanimljivo nema niti jednog slovenskog rukometaša premda je Slovenija osvojila broncu. U najboljoj ekipi su i trojica Norvežana, dva Francuza i jedan Šveđanin.

NAJBOLJA MOMČAD SP-A:

Vratar: Vincent Gerard (Francuska)
Lijevo krilo: Jerry Tollbring (Švedska)
Lijevi vanjski: Sander Sagosen (Norveška)
Srednji vanjski: DOMAGOJ DUVNJAK (HRVATSKA)
Desni vanjski: Nedim Remili (Francuska)
Desno krilo: Kristian Bjornsen (Norveška)
Kružni napadač: Bjarte Myrhol (Norveška)

gol.dnevnik.hr/HIA.com.hr

Rukometno svjetsko prvenstvo u Francuskoj 2017Hrvatska – Slovenija  30:31
Hrvatska rukometna reprezentacija
je , nakon šokantnog poraza u polufinalu protiv Norvežana, u nevjerojatnom raspletu izgubila od Slovenije utakmicu za brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu. Završilo je 31:30 (15:18) za Slovence koji slave svoju prvu medalju na svjetskim prvenstvima poslije dvoboja koji će se dugo prepričavati.

Kauboji su sredinom drugog poluvremena imali i 8 golova prednosti, ali pomeo ih je slovenski uragan u posljednjih 10-ak minuta. Briljantnom predstavom u uvodnim minutama nastavka digli su tri gola s poluvremena na 24:16 u 41. minuti utakmice i onda se naša igra polako raspadala.  Definitivno, učinio je svoje i umor, ali teško da može biti jedini krivac za prokockanu ovoliku prednost.
U zadnjih 13 minuta zabili smo tri, a Slovenci čak devet pogodaka. Mi smo stali  a Slovenija je to iskoristila.

Najučinkovitiji u našoj reprezentaciji bili su Cindrić sa 7, Štrlek sa 6, a Šebetić sa 5 pogodaka. Kod Slovenaca nabolji su bili Marguč, Cingesar i Bezjak po 4 pogodaka. U nedjeljnom finalu (17.30 sati) igraju Francuska i Norveška.
Što se to dogodilo? zašto su hrvatski rukometaši stali ? možda je umor učinio svoje jer susret sa Slovenijom uslijedio je samo 20 sati nakon teškog susreta s Norveškom. No sve jedno , način na koji je današnja utakmica izgubljena nema opravdanja.

svjetsko rukometno prvenstvo u FrancuskojHrvatska – Norveška  25: 28
Hrvatski
rukometaši nisu uspjeli u polufinalu Svjetskog rukometnog prvenstva. Poražena je od Norveške rezultatom 25:28 (10:12
, 22:22) n
akon produžetaka te će igrati u subotu u 20:45 utakmicu protiv Slovenije za brončanu medalju. O novom svjetskom prvaku odlučivat će domaćin Francuska i Norveška u nedjelju s početkom u 17:30.

Bila je to teška utakmica koju su hrvatski rukometaši odigrali s punom borbenošću , dali su sve od sebe , utakmica je bila puna preokreta u kojoj je “klackalica” na kraju prevagnula na stranu Norvežana.
Odlično smo otvorili utakmicu i u prvih 15 minuta bili bolji, no onda Norvežani podižu razinu svoje obrane, ostavljaju naše bezidejnima u napadu i pritom počinju zabijati iz svojih najjačih oružja – brzi centar i kontra!

Hrvatska je imala priliku za pobjedu nakon što je isteklo 60 minuta igre jer je Željko Musa izborio sedmerac, izvođač je bio Zlatko Horvat, ali je norveški vratar Torbjorn Bergerud obranio njegov šut i donio svojoj reprezentaciji produžetke u kojima su imali više snage, znanja i koncentracije.

Do poluvremena su Norvežani -3 okrenuli u +2 i imali su priliku za +3 u samoj završnici. Početkom nastavka Kauboji su podigli intezitet igre, ušao je Marko Mamić i rezultat je ubrzo bio poravnat. Norvežani su nedugo nakon toga opet vratili svoju prednost na +2, a kada smo ušli u posljednjih 10 minuta krenula je prava drama.

Nakon poravnanja na 19:19 Kauboji su poveli 22:20. Bjornsen je smanjio s krila, a onda je Hrvatska izgubila loptu u napadu. Sagosen je uz dosta sreće izjednačio, no Kauboji su imali posljednji napad za pobjedu i plasman u polufinale. Pet sekundi prije kraja Duvnjak gura loptu na crtu, Musa ju prima, puca i iznuđuje sedmerac.

Horvat je preuzeo odgovornost na sebe, iako je promašio posljednji sedmerac, no Bergerud je obranio!

I produžetak smo otvorili sjajno. Poveli smo s dva razlike u prvom produžetku (24:22), no nakon toga smo opet stali. Do kraja smo ostali na samo jednom pogotku, a Norvežani su napravili seriju od njih čak 6!

Poraz od Norveške u polufinalu svjetskog prvenstva u Francuskoj bio je šesti uzastopni poraz hrvatskih rukometaša na velikim natjecanjima.
U ovoj utakmici nije pobijedio bolji nego je pobjedio sretniji.  Ništa, Hrvatskoj sutra slijedi nastavak i duel protiv Slovenaca u borbi za broncu.
Pogledajte galeriju jutarnjeg lista ovdje

hrvatski rukometaši na svjetskom prvenstvu u FrancuskojHrvatska – Španjolska 30:29
Hrvatska rukometna reprezentacija u dramatičnom susretu u Montpellieru pobijedila je Španjolsku s 30:29 (17:15) i izborila polufinale  svjetskog prvenstva u Francuskoj

Bila je to najbolja predstava hrvatske reprezentacije na ovom prvenstvu, a ovom pobjedom naši su rukometaši uzvratili Španjolcima za poraz u polufinalu posljednjeg EP-a u Poljskoj.
Hrvatska će u polufinalu, 27. siječnja igrati protiv Norveške koja je pobijedila Mađarsku 31:28. U drugom polufinalnom susretu igrat će Francuska i Slovenija. Francuzi su bili bolji od Švedske 33:30, dok je Slovenija slavila protiv Katara 32:30.

Nakon lošeg ulaza u utakmicu i vodstva Španjolaca 0:2, hrvatski su rukometaši uspjeli već u šestoj minuti uspjeli doći do prvog vodstva. Raspoloženi Marko Mamić bio je najsnažnije oružje Hrvatske u prvom poluvremenu, u kojem je naš lijevi vanjski postigao čak osam pogodaka. Španjolci su, s druge strane, brzim kontrama, brzim centrom i preko lijevog krila Angela Fernandeza stalno držali priključak.

Za prednost od dva pogotka na poluvremenu zaslužan je Luka Cindrić, koji je u posljednjoj sekundi postigao pogodak za dodatno ohrabrenje uoči nastavka, ali možda i više sjajni Ivan Stevanović, koji je u završnici prvoga dijela na vratima zamijenio Pešića i u kratkom vremenu skupio četiri obrane.Nažalost, u prvom se poluvremenu ozlijedio Luka Šebetić pa je na desnom vanjskom jedino rješenje ostao također načeti Luka Stepančić.

Sjajno su izabranici Željka Babića otvorili drugo poluvrijeme i serijom 4-1 u 35. minuti stigli do velikih +5 (21:16). No, malo po malo, Španjolci su počeli stizati prednost i već u 45. minuti su stigli na samo jedna gol minusa. U 54. minuti Španjolska je došla do izjednačenja (28:28). Zahvaljujući raspoloženom Stevanoviću Španjolci ipak nisu uspjeli potpuno preokrenuti rezultat. Hrvatski je vratar u drugom dijelu skupio devet obrana, zaustavljajući Španjolce i kad je hrvatska obrambena crta bila probijena.

Izabranicima Željka Babića slijedi selidba u Pariz i dva dana za odmor i pripremu za polufinalni dvoboj s Norveškom, koji je na rasporedu u petak, 27. siječnja, s početkom u 20.45 sati. Bit će to šesti polufinale za Hrvatsku na svjetskim prvenstvima i pokušaj da se naši rukometaši po peti put probiju do finala

HRVATSKA – Norveška (20.45)

ZA 3. MJESTO – 28. siječnja (20.45 sati)
FINALE – 29. siječnja (17.30 sati)
hrt/hia.com.hr
Svjetsko rukometno prvenstvo u FrancuskojHrvatska – Egipat 21:19
Hrvatska  rukometna reprezentacija izborila je četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je pobijedila Egipat rezultatom 21:19. Hrvatska je u prvom poluvremenu razbila Egipat rezultatom 13:7, a onda je u nastavku stala i zakomplicirala si utakmicu. Kauboji će u četvrtfinalu igrati protiv Španjolske.

Još jedna čudna utakmica izabranika Željka Babića. Jako dobro prvo poluvrijeme u kojem je briljirao Zlatko Horvat s pet pogodaka, no onda se u nastavku dogodio neobjašnjivi pad. Kauboji su drugo poluvrijeme izgubili s 12:8, a igra je bila daleko ispod prikazane u prvom dijelu.

Polukontre i kontre bili su naše najjače oružje u prvom poluvremenu, no u nastavku smo stali s tom taktikom, iako se uoči utakmice naglašavalo da se Egipćani jako sporo vraćaju u obranu. Neprisiljene pogreške, bezidejnost i nonšalancija u napadu označili su drugo poluvrijeme i takva igra neće proći protiv moćne Španjolske.

Našu su reprezentaciju do pobjede predvodili Zlatko Horvat sa šest golova, Luka Cindrić s pet golova, Željko Musa i Luka Stepančić zabili su po tri gola. dok je Ivan Pešić sakupio 11 obrana. Vratar Meškova je prvi dio prvenstva proveo na tribinama, a izbornik Babić odlučio mu je pružiti priliku umjesto Filipa Ivića. Pešić je opravdao povjerenje jer je protiv Egipta bio jedan od naših najboljih igrača. Već u prvom poluvremenu je imao sedam obrana, a u nastavku je dodao još četiri.

U redovima afričkog prvaka najefikasniji su bili Ahmed Elahmar s pet i Mohamed Ibrahim Ramadan sa četiri gola.Bio je to četvrti susret hrvatskih i egipatskih rukometaša na velikim natjecanjima i četvrta pobjeda naših rukometaša.

Sada slijedi četvrtfinale i velika utakmica protiv Španjolske koja se u subotu provukla i slavila protiv Brazila s tijesnih 28:27. Španjolci su u toj utakmici odmarali svojeg najboljeg igrača Riveru, no to u utorak kada je na rasporedu utakmica neće biti slučaj.

(gol.dnevnik.hr) /HIA.com.hr

svjetsko rukometno prvenstvo, utakmica njemačka-hrvatskaNjemačka – Hrvatska 28:21
U posljednjoj utakmici skupine C na  Svjetskom rukometnom prvenstvu aktualni europski prvaci Nijemci u petak su pobijedili Hrvatsku visokim rezultatom 28:21. Egipćani su u borbi za drugo mjesto u skupini D poraženi od Švedske te kao trećeplasirani idu na Hrvatsku ove nedjelje u 20:45 u Montpellieru.

Tako nije uspio plan da naši rukometaši već u prvoj utakmici nokaut faze odu u Pariz gdje se igraju oba polufinala. Sada će morati na dug put na jug Francuske. Ukoliko prođu u četvrtfinale najvjerojatnije ih čeka jaka Španjolska koja u osmini finala igra protiv Brazila.
Kod Hrvatske su Luka Stepančić i Manuel Štrlek dali po pet golova, Tin Kontrec četiri, dok je najbolji hrvatski igrač Domagoj Duvnjak na ovoj utakmici igrao samo u fazi obrane i nije se upisao u strijelce. Njemačku su predvodili Patrick Wiencek (6) i Kai Hafner (5), dok je odličan bio vratar Andreas Wolff bio sjajan sa 16 obrana.

Na kraju se pokazalo kako su najveću razliku između Hrvatske i Njemačke u ovoj utakmici ostvarili vratari. Njemački čuvar Wolff mreže je sa 16 obrana proglašen i igračem utakmice, dok su hrvatski golmani Stevanović i Ivić zajedno sakupili tek šest obrana (gol.dnevnik.hr)

Lovro Mihać, hrvatski rukometašHrvatska-Čile 37:22
Hrvatski rukometaši ostvarili su i četvrtu uzastopnu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj, u Rouenu su svladali Čile sa 37:22 (17:9) i tako osigurali najmanje drugo mjesto u skupini C, a u petak (17.45 sati) će se boriti protiv Njemačke za prvo mjesto.Dobar ulaz u utakmicu omogućio je izborniku Željku Babiću da do kraja provede svoju ideju o poštedi trojice igrača koji su u prve tri utakmice ponijeli najveći teret. Tako su Domagoj Duvnjak, Zlatko Horvat i Manuel Štrlek dvoboj protiv Čileanaca odgledali s klupe, a igrači koji su do sada bili u drugom planu pokazali su maksimalnu ozbiljnost i zasluženo stigli do uvjerljive pobjede.

Izabranici Željka Babića već su nakon 20 minuta igre imali osam golova viška (14:8), a do kraja poluvremena uspjeli prednost povećati na osam pogodaka. Ta je razlika mogla biti još uvjerljivija u korist naše reprezentacije da u drugoj polovici prvog poluvremena pred čileanska vrata nije stao Felipe Barrientos, koji je obranio čak osam od 10 udaraca naših rukometaša.

U nastavku utakmice ni Barrientos nije više mogao zaustaviti rastrčane i raspucane mlade hrvatske snage. Naši su rukometaši iz minute u minutu povećavali prednost do konačnih 37:22.

Bili smo oprezni s obzirom da je Čile ekipa koja je pobijedila Bjelorusiju, rekao je Luka Stepančić, dodavši: Trebat će nas četiri-pet raspoloženih vanjskih igrača za opve utakmice koje slijede, a prva je na redu Njemačka.Možda sam malo lošije upao u utakmicu, pa sam forsirao i griješio, ali kasnije se to otvorilo, rekao je Lovro Jotić.

Hrvatski rukometaši izjednačili su se na vrhu ljestvice skupine C sa osam bodova koliko ima i Njemačka, protiv koje će izabranici Željka Babića u petak (17.45 sati) igrati utakmicu za prvo mjesto.
Prvo mjesto donosi selidbu u Pariz i dvoboj u osmini finala protiv četvrtoplasirane momčadi u skupini D, a to će biti aktualni svjetski doprvak Katar koji je u srijedu uvjerljivo poražen od Švedske 25:36. U slučaju osvajanja drugog mjesta hrvatski rukometaši će utakmicu osmine finala igrati u Montpellieru protiv trećeplasirane momčadi u skupini D, a to će biti Švedska ili Egipat. Šveđanima je u posljednjem kolu dovoljan remi s Egipćanima za osvajanje drugog mjesta. I taj je dvoboj na rasporedu u petak, s početkom u 17.45 sati (HRT)

svjetsko rukometno prvenstvo2017. u FrancuskojHrvatska – Bjelorusija 31:25
Hrvatska rukometna reprezentacija u svom je trećem nastupu u skupini C na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj ostvarila treću pobjedu svladavši Bjelorusiju sa 31:25 (18:15).

Protiv Bjelorusije Hrvatska je kontrolirala rezultat od samoga početka, niti u jednom trenutku nije gubila, a jedina dva poravnanja bila su 1:1 i 2:2. Naši igrači su se prvi puta odvojili na tri gola prednosti povevši sa 5:2, no Bjelorusi su većim dijelom prvoga poluvremena uspijevali smanjivati na jedan razlike. Ipak, zahvaljujući izvrsnom Luki Cindriću, koji je prvo poluvrijeme okončao s osam postignutih pogodaka uz stopostotnu realizaciju i pet asistencija, Hrvatska se odvojila i na četiri razlike u nekoliko navrata, te na odmor otišla s vodstvom 18:15.

Početkom nastavka Bjelorusi su uspjeli pronaći rješenje za Cindrića, a ostali naši igrači nisu bili raspoloženi, pa su Bjelorusi uspjeli smanjiti na jedan razlike (20:19). Tada je hrvatski izbornik Željko Babić odlučio u igru uvesti Domagoja Duvnjaka iako je bilo predviđeno kako bi se on trebao odmarati u ovoj utakmici, a kapetan je odgovorio na najbolji način. S nekoliko golova s vanjske pozicije Duvnjak je čuvao minimalnu prednost Hrvatske do sredine drugog dijela, u 46. minuti je bilo 23:22, a bio je i inicijator serije od 5-0 kojom je odveo svoju momčad do nedostižnih 28:22 u 54. minuti.

Ovom pobjedom Hrvatska je i teoretski osigurala plasman u osminu finala dva kola prije kraja natjecanja po skupinama.

Ranije u ponedjeljak u našoj skupini Mađarska je svladala Čile sa 34:29 (17:14). Do prvih bodova na SP-u Mađare je predvodio Iman Jamali sa sedam golova, po pet su dodali Adam Juhasz i Mate Lekai, dok su Erwin Feuchtmann s devet i Rodrigo Salinas sa šest pogodaka predvodili Čileance.

Treće kolo će u utorak zaključiti Njemačka i Saudijska Arabija.
Hrvatska je trenutačno na vrhu skupine sa šest bodova, druga je Njemačka s četiri boda i utakmicom manje, Mađarska, Bjelorusija i Čile imaju po dva boda ima, dok je Saudijska Arabija na dnu bez bodova.

svjetsko rukometno prvenstvo 2017Hrvatska-Mađarska 32:28
Hrvatska rukometna reprezentacija upisala je i drugu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj. Kauboji su večeras u Rouenu svladali staru mušteriju Mađarsku sa 31:28.

Bila je to utakmica s dva potpuno različita poluvremena naše reprezentacije. U prvom smo gledali nervoznu igru s mnogo pogrešaka i problema, posebice u napadu, dok je nastavak susreta donio bitno bolju predstavu. Ubrzali smo igru, proradio je napad, a Filip Ivić je bio sjajan na vratima. Hrvatska je u prvom poluvremenu gubila i s četiri razlike (7:11), dok je u drugom poluvremenu u jednom trenutku imala i plus pet (25:20). Osim toga, u prvom dijelu smo zabili 11, a u drugom 20 pogodaka što možda i najbolje oslikava ovu utakmicu.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Manuel Štrlek sa šest golova, Domagoj Duvnjak s pet, dok su Zlatko Horvat, Luka Šebetić, Marko Mamić i Luka Cindrić dodali po četiri gola, a Filip Ivić je sakupio 12 obrana. Kod Mađara najefikasniji su bili Zsolt Balogh i Gergely Harsanyi s po šest golova, a Mate Lekai je dodao četiri gola.

Hrvatska je ovim trijumfom produžila pobjednički niz protiv Mađara u službenim utakmicama koji traje već 19 godina. Posljednji poraz hrvatski rukometaši su od naših sjevernih susjeda doživjeli 1998. na Europskom prvenstvu u Italiji (27:28). Nakon toga upisali smo osam pobjeda i jedan remi.

Preostale dvije utakmice 2. kola iz naše skupine na rasporedu su u nedjelju, a sastaju se Čile – Njemačka, te Saudijska Arabija – Bjelorusija.Na ljestvici vodi Hrvatska sa četiri gola, Čile i Njemačka imaju po dva boda, dok su Mađarska, Bjelorusija i Saudijska Arabija bez bodova.U susretu 3. kola Hrvatska će u ponedjeljak igrati protiv Bjelorusije u 20.45 sati

vecernji.hr/hia

Svjetsko rukometno prvenstvo u FrancuskojHrvatska- Saudijska Arabija 28:23
Hrvatska rukometna reprezentacija večersa, trečeg dana Svjetskog rukometnog prvenstva u Francuskoj, u tvrdoj utakmici ali uspješno otvarila je Svjetsko prvenstvo pobijedila Saudijsku Arabiju rezultatom 28:23.

Izabranici Željka Babića se nalaze u skupini C, zajedno s današnjim protivnicima, Bjelorusijom, Njemačkom, Mađarskom i Čileom.
Hrvatska sutra igra već sutra značajnu utakmicu  protiv Mađara u 20:45. Nakon jednog  dana odmora 16. siječnja protiv Bjelorusije. Slijedi dvoboj s Čileom 18. siječnja, a grupnu fazu natjecanja zaključit će utakmicom protiv aktualnih europskih prvaka Nijemaca 20. siječnja.

pogledajte galeriju slika jutarnjeg lista

Prije 14 godina u Portugalu Hrvatska je osvojila svjetsko zlato, a na putu do njega svladala je i Saudijsku Arabiju. Bio je to susret koji je trebao proći bez ikakvih stresova, mirno za momčad Line Červara, ali bilo je problema. Večeras je susret s istim protivnikom bio tvrd i težak ali na kraju se ipak završio u korist Hrvatske reprezentacije. Najbolji strijelac u našim redovima bio je Luka Cindrić sa šest, a kod Saudijske Arabije Al Salem s pet pogodaka. Sutra nas očekuje dvoboj s Mađarskom.

Na prvi pogodak čekalo se čak 4 i pol minute, zabio je Duvnjak. Nakon toga se otvorilo, poveli smo  5:1, ali potom usporili, a Saudijci su polako smanjivali razliku te u 29 minuti uspijeli čak i povesti 11:10. No u zadnjoj minuti uspijeli smo preokrenuti i na odmor otići s minimalnom prednošću 12:11.

Sjajno smo ušli u drugo poluvrijeme, zabili tri, ali potom i primili tri pogotka. Nakon toga smo serijom od 5:0 došli na + 6, bilo je 20:14. Saudijci su u jednom trenutku uspijeli smanjiti na tri pogotka zaostatka, ali za njih bolje od toga nije išlo. U završnici nije bilo iznenađenja i na kraju smo slavili s pet golova prednosti.