Klasifikacije za SP: Island-Hrvatska 1:0

U šestom nastupu u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo (SP)  2018. Hrvatska je u Reykjaviku doživjela prvi poraz od Irske pogotkom Magnussona u 90. minuti! To je prvi poraz Vatrenih u ovim kvalifikacijama.U prethodnih pet utakmica Hrvatska je upisala četiri pobjede i jedan rem

Utakmica se odigrala pred 10.000 gledatelja na stadionu Laugardalsvollur, a sudac je bio Undiano iz Španjolske.

Island se ovom velikom pobjedom izjednačio s Hrvatskom po broju bodova (13), no momčad Ante Čačića zbog bolje gol razlike još uvijek drži prvo mjesto u skupini I.

Hrvatska u utakmicu sa Islandom ušla je oslabljena bez četvorice standardnih reprezentativaca – Danijela Subašića, Šime Vrsaljka, Vedrana Ćorluke i Ivana Rakitića. I nije to bila dobra izvedba Čačićevih izabranika, duga sezona na mnogima je očito ostavila traga. Prvo poluvrijeme proteklo je u velikoj borbi, bez i jedne prave prilike na obje strane. Ipak, Hrvatska je u osmoj minuti mogla do vodstva. Modrić je sjajno proigrao Perišića koji je po desnoj strani ušao u kazneni prostor i dao povratnu loptu, no ne sasvim preciznu pa je Mandžukić nije uspio dobro zahvatiti.

Najveću priliku Hrvatska je imala u 55. minuti. Perišić je odlično ubacio s desne strane prizemnu loptu, a Kalinić je pucao desnom nogom sa osam metara, no lopta je prošla uz lijevu vratnicu. Sedam minuta kasnije napadač Fiorentine napustio je igru, a izbornik Čačić ubacio je Brozovića, junaka iz prvog susreta s Islanđanima u ovim kvalifikacijama. On je bio dvostruki strijelac 12. studenog prošle godine u pobjedi na praznom Maksimiru (2:0).

Tri minute kasnije, Brozović je odlično tukao sa dvadesetak metara, a domaći vratar Halldorsson je uz mnogo teškoća izbio u korner. Potom je i Mandžukić pucao glavom, ali prošlo je iznad gola. I Islanđani su mogli ranije do pogotka, i to u 80. minuti. Gylfi Sigurdsson je dobio loptu iskosa na desnoj strani našeg šesnaesterca, ali srećom pucao je visoko iznad gola. Isti igrač opasno je zaprijetio i u 87. minuti. Pokušao je volejem sa 15 metara, a Vida je blokirao i odbio u korner. Ipak, šok za naše uslijedio je u 90. minuti kao potvrda bolje igre Islanđana u završnici susreta. Hrvatska će u sljedećem kolu 2. rujna ugostit Kosovo, a tri dana potom gostuje kod Turske.

Strijelac: 1:0 – Magnusson (90).
Island (4-4-2): Halldorsson – Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson (od 90. Ingason), Magnusson – Gudmundsson, Gunnarsson, Hallfredsson, Bjarnason (od 81. Gislason) – Finnbogason (od 77. Sigurdarsson), G. Sigurdsson.
Hrvatska (4-2-3-1): L. Kalinić – Jedvaj, Vida, Lovren, Pivarić – Badelj, Modrić – Perišić, Kovačić, Mandžukić (od 88. Santini) – N. Kalinić (od 63. Brozović).