KVALIFIKACIJA ZA SP: Hrvatska : Kosovo 1:0

Sinoć prekinuta utakmica 7. kola skupine I za odlazak na SP u nogometu 2018. između Hrvatske i Kosova na stadionu u Maksimiru nastavljana je danas. Hrvatska reprezentacija slavila je sa 1:0 (0:0) pogotkom Domagoja Vide u 74. minuti.

Utakmicu na Maksimiru pratilo je 7000 gledatelja, a bili su smješteni na istočnoj i donjem dijelu zapadne tribine.
Kupljene ulaznice za sinočnju utakmicu vrijedile su i danas.

Prema pravilima FIFA-e igra se nastavlja s uračunatim vremenom kad je sinoć prekinuta, dakle od 20-te minute  . Sastav momčadi ostao je isti.

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko, Vida, Lovren, Pivarić – Modrić, Kovačić – Brozović, Rakitić, Perišić – Mandžukić. IZBORNIK Ante Čačić.
KOSOVO: Ujkani – Vojvoda, Rrahmani, Jashanica, Kololli – Alushi, Kryeziu – Rashica, B.Berisha, Y. Berisha – Avdijaj. IZBORNIK Albert Bunjaku.

U prvom poluvremenu Hrvatska je imala dvije odlične prilike, a oba puta Perišić je bio neprecizan. Prvu prigodu Vatreni su imali u 24. minuti, odnosno samo tri minute nakon što je nastavljena utakmica. Nakon kornera Lovren je glavom spustio loptu za Perišića, koji sa šest metara puca preko gola. Drugu prigodu Perišić je propustio u 44. minuti, kada je pucao sa osam metara iskosa, ali pored gola.

I reprezentacija Kosova mogla je zabiti u prvom poluvremenu, ali je u 28. minuti pokušaj Rahmanija prohujao pored vratnice. Drugo poluvrijeme počelo je dobrim udarcem Perišića, koji u 50. minuti puca sa 17 metara, ali lopta za trunku promašuje vrata.

U 55. minuti izbornik Ante Čačić radi dvije izmjene, umjesto Kovačića je ušao Badelj, a Rakitića je zamijenio Kramarić koji se u 64. minuti mogao upisati u strijelce. Naime, nakon prodora po lijevom boku lopta je došla do Kramarića, koji je bio na pet metara od gola, ali se je spetljao.

U 73. minuti izbornik Čačić uvodi još jednog napadača, umjesto Brozovića ulazi Nikola Kalinić koji se u napadu pridružio Kramariću i Mandžukiću. Minutu kasnije napokon smo odahnuli, Hrvatska je povela nakon prekida. Modrić je odlično ubacio u kazneni prostor, a Domagoj Vida sa šest metara glavom trese mrežu.

Posljednju prigodu Vatreni su imali u 83, minuti. Opet je prekid izveo Modrić,  nastala je velika gužva, ali bez rezultata.

Hrvatska vodeća u svojoj skupini

Nakon sedam utakmica, tri kola prije završetka kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji, Hrvatska je sa 16 bodova vodeća u skupini I, s dva boda više od drugoplasirane Ukrajine. Treći je Island sa 13 bodova, četvrta Turska sa 11, peta Finska sa 4, a posljednje Kosovo s jednim bodom.

Za dva dana, u utorak, 5. rujna, Hrvatska će gostovati u Esikšehiru, gdje će protiv Turske odigrati utakmicu osmoga kola. U posljednjem kvalifikacijskom terminu za natjecanje u grupnoj fazi, hrvatska će reprezentacija 6. listopada ugostiti Finsku u osječkom Gradskom vrtu, a 9. listopada gostovati u Ukrajini.

Prekid sinoćnje utakmice

Zbog obilne kiše koja je natopila maksimirski teren, pri rezultatu 0:0 utakmica između Hrvatske i Kosova u 27. minuti je prekinuta!

Nakon samo 20-ak minuta igre po neregularnom terenu sudac Stefan Johannesson pozvao je kapetane, izbornike i delegata na konzultacije uz rub terena. Nakon desetak minuta odlučeno je kako će se pričekati još desetak minuta, a igrači su otišli u svlačionicu. Kapetani Modrić i Ujkani ponovno su izašli na teren sa sucem te donijeli odluku kako se neće više igrati.

Hrvatska reprezentacija u utorak gostuje u Turskoj u koju putuje u ponedjeljak ujutro. Novi termin za odigravanje utakmice može biti u nedjelju, ali upitno je može li to biti Maksimir gdje je teren potpuno natopljen kišom koja pada od petka uvečer.

Do kraja kvalifikacija ostala su još dva termina pa je uoči utakmice UEFA vjerojatno željela da se proba odigrati ovaj susret iako sat vremena uoči početka utakmice za to uvjete regularnih nije bilo. Lopta nije odskakala na velikoj većini terena kojeg su prekrivale poveće lokve vode.

Čeka se informacija oko novog termina, a zasad nije poznato niti kada će ona biti donesena.
U našoj skupini Finska je iznenadila Island te ga pobijedila s 1:0 na svom terenu. To je sjajan rezultat za Hrvatsku jer Islanđani su pobijedili našu reprezentaciju u prošlom kolu te na ljestvici imaju isti broj bodov

Tijek prekinute utakmice

20′ – Utakmica se prekida zbog vode na terenu.Igrači odlaze u svlačionicu na 10 minuta. Ukoliko se stanje bude stabiliziralo utakmica će se nastaviti.
15′ –
dvije dobre prilike Hrvatske, prvo nesporazum, a onda loš udarac Perišića spašavaju Kosovare.
8′ –   jako je težak teren, lopta praktički ne odskače i jako ju je teško kontrolirati.
0 ‘-   Prvi šut izveo je Manđukić.
20.45  igrači si izašli na teren, odsvirane su himne i utakmica je počela.  Teren je pun vode

KVALIKFIKACIJE ZA SVJETSKO PRVENSTVO: Hrvatska -Island 2:0