Hrvatska izborila plasman za SP u Rusiji 2018.

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je nastup na Svjetskom prvenstvu (SP) koje će se igrati u Rusiji od 14. lipnja do 15. srpnja 2018.godine nakon što je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija protiv Grčke u Pireju odigrala 0:0 i tako sačuvala prednost od 4:1 stečenu u prvoj utakmici igranoj prije tri dana u Zagrebu.

Pred 20.000 gledatelja na stadionu Karaiskakis sudio je Kuipers iz Nizozemske.

Iako je izbornik Dalić najavljivao da će Vatreni igrati kao da je u Zagrebu bilo 0:0,  to se nije dogodilo. Hrvatska nije pokazala napadačke ambicije, prepustila je incijativu Grcima. Bilo je to daleko od odlične partije od prije tri dana kada su Hrvati pomeli Grke sa 4-1. Unatoč tome, Hrvatska je kontrolirala utakmicu i rezultat te je zasluženo prošla na SP u Rusiji.

U prvom poluvremenu domaćini su stvorili samo jednu ozbiljniju situaciju pred našim golom. U 42. minuti nakon ubačaja Zece vratar Subašić skinuo je loptu s glave Retsosa, koji je čekao na drugoj stativi.

“Vatreni” su dva puta zaprijetili preko Perišića. Prvo je u 28. minuti lijepo prošao u situaciji jedan na jedan, te je gađao sa vrha 16-erca, ali pored gola. A u 43. minuti Perišić je odlično pucao sa 20 metara, ali je lopta pogodila vratnicu.

U nastavku Hrvatska je nastavila sa suzdržanom igrom, više misleći o svom golu negoli o napadu. Grci, pak, unatoč inicijativi ostali su jalovi. Jedna polušansa otvorila ima se u 66. minuti nakon nesporazuma Lovrena i Vide, ali se lopta odbila u ruke Subašića, a najopasnija je bila situacija u 87. minuti kada je Tachtsidis pucao sa osam metara iskosa, ali ravno u našeg golmana.

Hrvatskih napadačkih akcija bilo je malo, a vrijedi spomenuti samo pokušaj Kramarića u 88. minuti. Dobio je loptu na 14 metara iskosa i pokušao ju je plasirati u suprotni kut, ali bilo je neprecizno.

Bile su ovo šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine.

Hrvatska je 28. reprezentacija koja je izborila svoj odlazak u Rusiju.

Uz Hrvatsku, u nedjelju je plasman na SP izborila i Švicarska, a ranije je to od europskih reprezentacija uspjelo Njemačkoj, Engleskoj, Belgiji, Španjolskoj, Poljskoj, Islandu, Srbiji, Francuskoj i Portugalu, te naravno, domaćinu Rusiji. Afriku će predstavljati Senegal, Nigerija, Egipat, Maroko i Tunis, Južnu Ameriku Brazil, Urugvaj, Argentina i Kolumbija, Aziju Iran, Japan, Južna Koreja i Saudijska Arabija, a Sjevernu i Srednju Ameriku Meksiko, Kostarika i Panama.

Hrvatskoj će ovo biti peti put da igra na svjetskom prvenstvu , nakon Francuske 1998., Japana/Južne Koreje 2002., Njemačke 2006. i Brazila 2014. Hrvatska nogometna selekcija plasman je izborila i u Rusiji 2018. Bile su to šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine.

Dvaput se Hrvatska izravno plasirala na SP kao pobjednik svoje kvalifikacijske skupine, dok je triput prošla kroz dodatne kvalifikacije. Prije 20 godina plasman je izboren preko Ukrajine, prije četiri godine preko Islanda, a ovoga puta preko Grčke.

Najbolji rezultat na samom SP-u Hrvatska je ostvarila u prvom nastupu u Francuskoj kada je osvojila treće mjesto. U sva ostala četiri sudjelovanja Vatreni nisu uspjeli proći skupinu.

Suparnike u natjecanju po skupinama u Rusiji Hrvatska će saznati 1. prosinca kada će se održati ždrijeb u Moskvi.

Dalić voditi reprezentaciju u Rusiju

Ja sam spreman voditi reprezentaciju u Rusiji. Bit će to sve OK, lako ću se dogovoriti s vodstvom HNS-a. Rekao sam igračima na sastanku uoči utakmice da odrade danas posao kako treba, a onda uživaju do kraja sezone u klubovima. Ako ostanemo svi zdravi, onda ćemo svi zajedno na SP. Mislim da ova generacija može napraviti jako puno, šteta bi bila da ne napravimo nešto”, nagovijestio je Dalić svoj odlazak s reprezentacijom u Rusiju nakon utakmice s Grčkom u Pireju.

Svaka druga odluka bila bi skandalozna nakon što je Hrvatska uspješno  završila kvalifikacije i osvojila odlazak u Rusiju. No prava priča oko Zlatka Dalića mogla biti se razviti bude li netko zaista dovoljno uporan da ga minira i ne dopusti mu da formira svoj stručni stožer onako kako on misli da je najbolje, uključujući i Dražena Ladića.

Nakon utakmice u Pireju kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić je na upit hoće li Hrvatska sa Zlatkom Dalićem kao izbornikom ići u Rusiju, Modrić je odgovorio:”Bilo bi suludo da ne, Dalić je napravio fenomenalan posao u ovih mjesec dana što je s nama. Isto tako, želio bih se zahvaliti i starom stožeru i izborniku Čačiću. Najvažnije je da je Hrvatska na Svjetskom prvenstvu” zaključio je Modrić

Čekaju se još četiri sudionika SP-a

Preostala četiri putnika saznat ćemo nakon što se odigraju preostala četiri uzvratna susreta dodatnih kvalifikacija. U ponedjeljak igraju Italija i Švedska (Švedska ima prednost od 1-0), u utorak Irska i Danska (prva utakmica 0-0), u srijedu Australija i Honduras (prva utakmica 0-0), a u četvrtak Peru i Novi Zeland (prva utakmica 0-0).