EP rukomet: Hrvatska – Srbija 32:22

Počinje Europsko prvenstvo u rukometu (EP rukomet),Hrvatska ga otvorila  večeras u rasprodanoj Spaladium areni (20.30) u Splitu utakmicom  sa Srbijom. Večeras su još dvije utakmice otvorile prvenstvo, Švedska protiv Islanda u Splitu te Bjelorusije i Austrije u Poreču .

U skupini A u Splitu Island je pobijedio Švedsku 26:24 (15:8).

Hrvatska rukometna reprezentacija pobjedom protiv Srbije otvorila je svoj nastup na Europskom rukometnom prvenstvu koje se ove godine igra kod nas. Hrvatska je jedina zemlja koja po drugi put samostalno organizira Euro (igralo se kod nas 2000.), a utakmice će se igrati u dvoranama koje su sagrađene za Svjetsko prvenstvo 2009.

Rukometaše Hrvatske i Srbije dočekale su pune tribine Spaladium arene, a publika je svojim navijanjem davala vjetar u leđa našim kaubojim te ih nosila do važne pobjede koja će Červarovim izabranicima podići samopouzdanje.
U publici je bila i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i premijer Andrej Plenković

Hrvatska-Srbija 32:22

60′ Utakmica završena, Hrvatska odlazi na deset razlike, zabili smo za 32:22
57′
Domagoj Duvnjak iznesen je s parketa zbog ozljede. Na licu je imao bolnu grimasu, nadamo se da ipak nije ništa ozbiljnije…

55′ Izbornik Srbije već se pomirio s porazom, tijekom minutnog prekida svojim igračima poručio je samo da što skuplje prodaju svoju kožu.
54′
Zlatko Horvat odlično igra u nastavku, zabio je svoj četvrti gol iz isto toliko pokušaja. Hrvatska vodi 28:21
54′
Hrvatska već neko vrijeme održava prednost od šest golova razlike, do kraja utakmice je još sedam minuta
51′
Vidjeli smo i pregledavanje snimke! Zelenovic je pucao, a suci nisu bili sigurli je li lopta prešla liniju pa su pregledavali videosnimke i donijeli odluku da je gol priznat za Srbiju
50′
Stevanović je stao na gol i odličnom obranom krenuo u utakmicu, a Lino Červar pozvao je minutu odmora

46′ Imali smo dobar protok lopte i ponovno je Zlatko Horvat zabio. Hrvatska ima 23:17 i sve je bliže pobjedi na otvaranju Europskog prvenstva
43′ Šešum
smanjuje razliku u korist Srbije na 21:16 , ali Duvnjak u kontri zabija gol i rezultat je 22:16
42
Horvat zabija gol za rezultat 21:15
40′  Srbi su zabili dva gola zaredom, a zamalo se i njihov golman upisao u strijelce. Pucao je na prazan gol i pogodio vratnicu, a onda je Horvat zabio za 20:14

37′  Hrvatska u ovim trenucima igra sjajno, Musa je zabio za 19:12
34′
Kako igra Luka Cindrić! večeras ima 6 od 6, Hrvatska vodi 17:11

31′ Kao što je otvoreno prvo, tako je otvoreno i drugo poluvrijeme – golom Ivana Čupića iz sedmerca za 15:10

POČELO DRUGO POLUVRIJEME

29′ Na odmor Hrvatska odlazi s pet pogodaka predsnoti, 14:9!
Hrvatska je iskoristila novo isključenje Srbije i u 29. minuti pogotkom Cindrića prvi put povela s četiri razlike, 13:9
Dobra obrana i Štrlek nas vraća na +2 (11:9)
25′
Uvukla se mala nervoza među naše rukometaše, Srbi su ponovno došli na minimalni zaostatak 9:10, gosti mogu do izjednačenja

22′ Hrvatska se ponovno vraća na tri gola prednosti, 10:7
Žuti karton za Musu.
Štrlek zabija za 9:7 deset minuta do kraja prvog dijela

17′  isključen je Vori, naše prvo isključenje na utakmici kod 7:5
Sredinom prvog poluvremena Hrvatska vodi 7:4!
14′ Nakon dvije obrane Alilovića, Hrvatska prvi put odlazi na +3 (6:3)
10′ Stepančić zabija za 5:3  i uslijedilo je drugo isključenje za Srbiju
Zelenović grubo na Cindrića, prvo isključenje večeras, Hrvatska ima igrača više kod vodstva od 3:2
5′ Vori za 2:0, Šešum postiže prvi gol Srbije
3′ Duvnjak iznudio sedmerac, Čupić zabija za 1:0 krajem
Prvi napad su imali Srbi, Nenadić pogodio vratnicu
Počela utakmica Hrvatske i Srbije u rasprodanoj Spaladium Areni

Izbornik hrvatske rukometne reprezentacije Lino Červar 160.put vodi Hrvatsku “neka bude madalja, biti ćiu ponosan” rekao je novinarima uoči početka prevnstva.

Červar traži puno od igrača

– Pomiješane su emocije uoči starta. Svatko tko ima dijete želi da se ono vine do vrha. I ja bih to htio. Netko nam nameće da sad moramo biti zlatni, a sedam godina nismo bili u finalu. Takvi smo mi Hrvati.
To je motiv, malo i prijetnja. Ali moramo se s time nositi. Nisam tako hrabar, nazovite me kukavicom, ali ne mogu reći da ćemo biti zlatni. Neka bude medalja, bit ću ponosan! Želim da vas dečki zapale i neka vjetar publike bude jako dug. Sve ovisi o nama. Prije devet godina publika nas je spasila na startu. Ne bih je htio razočarati. Ni nju ni sve ove ljude u “Parku”, guvernante, sobarice, kuhare… Samo otac i majka svojoj djeci pružaju sve ono što oni nama ovdje čine – kazao je izbornik Červar.

16.Červarovih odabranika

Izbornik hrvatske rukometne reprezentacije Lino Červar objavio je popis od 16 igrača s kojima će na EP-u pokušati osvojiti jedinu zlatnu medalju koja nedostaje u bogatoj riznici odličja.

Vratari: Alilović i Stevanović
Desna krila: Čupić i Horvat
Lijeva krila: Štrlek i Mihić Kružni
napadači: Vori i Musa
Vanjski lijevi: Duvnjak, Mamić, Manadalinić i Gojun Srednji: Cindrić i Karačić Desni vanjski: Kopljar i Stepančić

Vori je istaknuo kako među igračima vlada sjajno ozračje.

Što kažu o rukometašima Srbije

Gledali smo Srbiju protiv Slovenije. Jako neugodna momčad, strašni pojedinci. Sve ovo što su igrali bilo je zavaravanje svih nas. Ja ih znam, to su nositelji igre u jakim klubovima. Ne pije vodu da smo favoriti, jedina nam je prednost što igramo kod kuće – dodao je Vori.

Luka Cindrić ističe kako će prva utakmica sa Srbijom biti vrlo teška.
– Srbija nas ne može iznenaditi, gledali smo ih, snimali, pripremali se za njih… Sigurno nećemo pobijediti u prvih 10 minuta, moramo se boriti svih 60 minuta – rekao je naš prvi srednji vanjski igrač Luka Cindrić.

Izbornik Červar
se pak dobro sjeća i izgubljenog finala SP-a od Francuske u Zagreb.

– Razlika u odnosu na 2009.? Ostario sam, ali još sam djetinjast, još učim, još sam znatiželjan… I dokle god me bude krasila ta posvećenost poslu, do tada ću biti trener. Ali svjestan sam da dolaze novi. Sada sam ponosan i na to srebro, onda to nisam tako gledao. Želio bih ih i sada pobijediti da izjednačimo taj skor. Točno je da su osvojili više zlata, ali ja se ne sramim svega što smo mi napravili – kaže Lino Červar te dodaje kako vjeruje kako Duvnjak neće imati problema s koljenom:

Moram napomenuti da mi imamo još nekoliko izuzetno važnih igrača u reprezentaciji, no momčad je najvažnija. Domagoj Duvnjak je igrač koji nikada nije rekao ne reprezentaciji. On kaže da ne može samo kad doista ne može i tu ćemo morati biti izrazito pažljivi. No vjerujem da će s njim biti sve u redu.

Utakmica sa Srbijom počinje večeras u 23.30. Sretno !