EY nagrada: Mate Rimac poduzetnik godine

Mate Rimac iz tvrtke Rimac Automobili dobitnik je nagrade Ernst &Young (EY) Poduzetnik godine za 2017. godinu, objavljeno je na svečanosti održanoj sinoć u zagrebačkom klubu Lauba. U natjecanju je sudjelovalo 28 poduzetnika iz 36 tvrtki. Hrvatski EY Poduzetnik godine će se u lipnju u Monacu natjecati za titulu EY Svjetskog poduzetnika godine.

 

 

Mate Rimac, poduzetnik godine

Mate Rimac je izabran za poduzetnika godine. Osvojio najprestižniju svjetsku nagradu za dostignuća u poduzetništvu – EY Poduzetnik godine, koja se u Hrvatskoj dodjeljuje četvrtu godinu za redom.

“Mislim da su ovakve stvari korisne. Danas sam vidio firme za koje nikad prije nisam čuo i za koje ne mogu vjerovati kakve stvari rade u Hrvatskoj. Malo mi je čak neugodno što su nas odabrali pored ljudi koji cijeli život rade i stvaraju odlična radna mjesta u mjestima u kojima ne bih nikad rekao, i cijeli život su dali za to. Mislim da je važno da jedni druge podržavamo i da rastemo zajedno. Mi se puno trudimo ne samo zadržati naše ljude u Hrvatskoj nego i da ljudi iz cijelog svijeta dolaze kod nas. Često se zna dogoditi da recimo inženjerka želi doći raditi kod nas, ali nezin muž traži posao i ne želi doći kod nas jer ne može naći posao. Dakle, tvrtka nikad ne može biti otok za sebe. Moramo svi raditi zajedno, podržavati jedni druge i vrednovati uspjeh. Zato mislim da su ovakve stvari odlične da se vidi da postoje ljudi u Hrvatskoj koji rade kvalitetne stvari”, rekao je Rimac nakon proglašenja.

“Na prvom mjestu su mi zaposlenici, onda naši klijenti pa onda vlasnici firme. Nagrade su uvijek lijepe, ali to nije razlog poslovanja”, zaključio je upitan što očekuje od natjecanja u Monte Carlu koje je pred njim.

Nagrade u podkategoriji

U potkategoriji Međunarodno postignuće nagradu je osvojio Siniša Stanić iz slavonskobrodske tvrtke Simplex koja se bavi montažom dizala, kao i proizvodnjom alata i komponenti za dizala, a posluje na tržištima Europe i Bliskog istoka.

Članovi žirija

Novog hrvatskog EY Poduzetnika godine, i predstavnika naše zemlje na svjetskom izboru u Monacu, izabrao je osmeročlani neovisni i stručan žiri.
Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe d.d., predsjednik žirija
Nenad Bakić, poduzetnik i investitor
Saša Cvetojević, poduzetnik i investitor
Vedrana Jelušić Kašić, direktorica Europske banke za obnovu i razvoj za Hrvatsku, Sloveniju, Mađarsku i Slovačku (EBRD)
Prof. dr. sc. Lajoš Žager, dekan Ekonomskog fakulteta u Zagrebu
Alan Sumina, EY Poduzetnik godine 2014. (Nanobit d.o.o.)
Đuro Horvat, EY Poduzetnik godine 2015. (Tehnix d.o.o.)
Marko Pipunić, EY Poduzetnik godine 2016. (Žito d.o.o.)

 

Predsjednik žirija Emil Tedeschi ustvrdio je da je ova manifestacija svojevrsni fenomen jer promovira nešto jako važno za naše društvo, a to je podrška, odnosno stvaranje kulture slavljenja tuđeg uspjeha. Iznimno je važno, kazao je, osjetiti, priznati i zagrmiti pljeskom na uspjeh onog drugog, a u društvu koje po navici najčešće grmi negativnostima. U takvoj atmosferi ljudi postaju malodušni, jalni, frustrirani i cinični prema tuđem uspjehu, zanemarujući objektivne kvalitete, rad, zalaganje, organiziranost, posvećenost, strast i davanje cijelog bića u tom čime se netko bavi, poručio je predsjednik uprave Atlantic grupe.

Osobito je to izazovno danas, rekao je Tedeschi, kad još aktivno tražimo izlaz iz “kratera nastalog eksplozijom problema u koncernu Agrokor”. Smatra da je taj fenomen označio vrhunac krize upravljanja i krize elita koje prožima naše društvo, za koju odgovornost dijele javni i privatni sektor podjednako, slikovito kazavši da je kriza kao grmljavina najavila poplavu, a poplava je na površinu izbacila godinama akumulirani otpad.

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić kazala je da osobno vjeruje da Hrvatska ne zaslužuje i ne pripada joj mjesto na ekonomskom začelju Europe, a kako joj upravo svi okupljeni u dvorani daju dokaz i argument za to.

Berislav Horvat iz EY Hrvatska kazao je da poduzetnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju status koji zaslužuju. Kada poduzetnici imaju podršku, ustvrdio je, više ulažu, što donosi više radnih mjesta, veću potrošnju i veće prihode od poreza, a to u konačnici dovodi do manjeg općeg opterećenja i boljeg funkcioniranja države, što naposljetku može i omogućiti mladima da ostanu u Hrvatskoj.
Na društvu je velika odgovornost stvoriti pozitivnu poduzetničku klimu, kao i da promovira ambiciju, ideju, izvrsnost i želju za uspjehom, poručio je Horvat.

HIA.com.hr
foto:

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *