Predsjednik Vlade Andrej Plenković na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća predstavio je smjer budućih poreznih izmjena te istaknuo gospodarske pokazatelje, stanje na tržištu rada i planove Vlade za novo europsko proračunsko razdoblje. Naglasio je kako će najavljene promjene poreznog sustava biti posebno povoljne za obrtnike, dok će dio mjera obuhvatiti i iznajmljivače te umirovljenike.
Plenković je najavio da će uskoro u javno savjetovanje biti upućene izmjene poreznog sustava koje se odnose na obveznike izvan sustava PDV-a.
„Postigli smo dobro i pravedno rješenje koje ide u prilog obrtnicima“, poručio je premijer, istaknuvši kako oko 75 posto obrtnika neće osjetiti negativne posljedice novih poreznih pravila. Dodao je da će se određene „porezne oaze“ ipak morati bolje regulirati, dok će manje izmjene obuhvatiti i turističke paušale.
Među najvažnijim najavljenim mjerama je i ukidanje poreza na mirovine, što će obuhvatiti oko 580 tisuća hrvatskih umirovljenika.
Rekordna zaposlenost i rast plaća
Govoreći o gospodarskim pokazateljima, premijer je istaknuo da Hrvatska trenutno bilježi rekordnu zaposlenost uz povijesno nisku nezaposlenost. Na tržištu rada danas je oko 1,8 milijuna osiguranika, dok je broj nezaposlenih pao na približno 61 tisuću osoba.
Plenković je naglasio kako su gospodarski rast, ulaganja i snažnija integracija Hrvatske u Europsku uniju omogućili udvostručenje bruto domaćeg proizvoda te približavanje prosjeku razvijenosti država poput Poljske i Portugala.
Govoreći o životnom standardu, rekao je da prosječna neto plaća danas iznosi 1.522 eura, dok je cilj Vlade do 2028. dosegnuti prosjek od 1.600 eura neto.
Istaknuo je i značajan rast medijalne plaće, koja je od 2016. porasla sa 658 na 1.319 eura, dok je osnovica za plaće u javnim službama u dogovoru sa sindikatima povećana za više od 52 posto.
Nastavak mjera protiv inflacije
Premijer je poručio da Vlada nastavlja provoditi mjere za ublažavanje inflatornih pritisaka, pri čemu su ključne mjere ograničavanje cijena energenata i zamrzavanje cijena pojedinih osnovnih proizvoda kako bi se zaštitili najugroženiji građani.
Za mirovine osigurano 10,2 milijarde eura
Plenković je podsjetio da je u državnom proračunu za 2026. godinu za mirovine osigurano 10,2 milijarde eura.
Prema njegovim riječima, najniže mirovine povećane su za 128 posto, a prosječne mirovine za 104 posto u odnosu na ranije razdoblje. Dodao je da bi, zajedno s godišnjim dodatkom na mirovinu, prosječna ukupna mirovina do kraja trećeg mandata Vlade trebala dosegnuti između 750 i 800 eura.
Najavio je i nastavak ulaganja u sustav skrbi za starije osobe, uključujući otvaranje 18 centara za starije diljem Hrvatske.
Nova industrijska strategija i tržište rada
Govoreći o razvoju gospodarstva, predsjednik Vlade najavio je donošenje nove Industrijske strategije do 2034. godine, čiji je cilj razvoj digitalizirane, energetski učinkovite, zelene i izvozno orijentirane industrije. Nacionalni plan razvoja industrije vrijedan je tri milijarde eura.
Osvrnuo se i na izazove digitalizacije, umjetne inteligencije i robotizacije, ocijenivši da će upravo te tehnologije u idućim godinama značajno mijenjati tržište rada te da poslodavci moraju pratiti tehnološke trendove kako bi ostali konkurentni.
Plenković je istaknuo da je novim Zakonom o strancima uveden veći red na tržištu rada, uz bolju zaštitu domaćih i stranih radnika, dok su izmjenama propisa o suzbijanju neprijavljenog rada dodatno pooštrene kazne za rad na crno.
HZZ: Smanjena nezaposlenost osoba s invaliditetom
Na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća usvojen je i godišnji izvještaj o radu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za 2025. godinu.
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić istaknuo je da je tijekom prošle godine zaposleno oko četiri tisuće osoba s invaliditetom, od kojih je više od 400 uspješno prošlo profesionalnu rehabilitaciju, što predstavlja rast veći od 60 posto u odnosu na prethodno razdoblje. Istodobno je nezaposlenost osoba s invaliditetom smanjena za 13 posto.
Izvor: Vlada RH / Hina