EHF EURO 2020: Remi Hrvatske i Španjolske, kao drugi idemo u polufinale

Hrvatska rukometna reprezentacija odigrala je neodlučeno 22:22 protiv Španjolske u posljednjem susretu drugog kruga Europskog prvenstva u Beču. Zbog bolje ukupne gol razlike Španjolci su pobjednici naše skupine, pa će Hrvatska u polufinalu u petak igrati protiv pobjednika druge skupine.

Hrvatski izbornik Lino Červar nije želio riskirati, pa je zbog lakše ozljede lista Luku  Cindrića ostavio na klupi i čuvao za polufinale. Krenuli smo s obranom 5-1, s tim da je naprijed na početku bio isturen David Mandić, a onda je tu zadaću preuzeo Domagoj Duvnjak. Mijenjali smo jednog igrača obrana – napad. Španjolska je realizirala četiri početna napada i držala minimalnu prednost. Nas je pak u priključku držao sjajni Igor Karačić koji je zabio četiri za redom. Prvo vodstvo Hrvatska je ostvarila 13-oj minuti kod rezultata 6:5. Sredinom prvoga dijela vratili smo se u obranu 6-0. Marin Šego je počeo skidati lopte Španjolcima u nizu i Hrvatska se rezultatski malo odvojila. Jordi Ribera je u tim trenucima povukao još jednog aduta s klupe i na crtu posla Julena Aguinagaldea. Dobro mu je to pomoglo jer je Hrvatska uskoro izgubila svoju prednost od dva pogotka. Tako u 26-oj minuti imamo novo izjednačenje. Bilo je to razdoblje taktičkog nadmudrivanja dva izbornika. Na kraju je Španjolska zadovoljnija otišla na predah jer je vodila 11:12. Hrvatska je u prvih 30. minuta napravila čak šest tehničkih pogrešaka i tu treba tražiti razloge minusa na poluvremenu.

Španjolska je nastavila u istom ritmu i u drugom dijelu. Brzo su zabili još dva pogotka i natjerali našu reprezentaciju na rizik igranja sedam na šest, pri rezultatu 11:14. Nepune četiri minute na kraju prvog i čak pet i pol’ na početku drugog dijela bili su naši bez pogotka. Uzalud su prepne tribine vikale „hoćemo pobjedu“. Nakon sedam minuta nastavka „furija“ je imala velikih pet razlike (12:17). Mnogo toga isprobavao je hrvatski izbornik i u obrani i u napadu, ali nije uspijevao naći raspoloženu šestorku. U jednom trenutku Zlatko Horvat je tako zaigrao na poziciji desnog vanjskog. Malo po malo ipak smo grizli španjolsku prednost i u 53-oj stigli na minus dva (19:21). Dvije minute poslije stigli smo i do izjednačenja, 21:21. Španjolska je u tom razdoblju bila deset minuta bez postignutog pogotka. Naša obrana izgledala je savršeno, sinkronizirana, podjednako agresivna, gotovo neprelazna. Tri i pol’ minute prije kraja teren je šepajući napustio Igor Karačić i izazvao uzdahe i tribina i klupe. U međuvremenu za vodstvo Hrvatske 22:21 zabio je kapetan Domagoj Duvnjak. Nakon španjolskog izjednačenja pokušali smo u posljednjem napadu igrom sedam na šest, ali je udarac našeg kapetana obranio Rodrigo Corrales. Španjolska više nije željela riskirati u preostalom vremenu, samo je čuvala loptu jer je im je i bod bio dovoljan da postanu pobjednici skupine zbog bolje gol razlike.

Fantastičan je u našim redovima bio Igor Karačić s 10 pogodaka iz 12 udaraca. Marin Šego imao je devet obrana. Kod Španjolaca prvi strijelac Alex Dujshebaev sa šest pogodaka.

HRVATSKA: M. Šego 9/30, M. Ašanin -, M. Marić 0/1, D. Duvnjak 2/5, M. Hrstić -, L. Stepančić 2/6, Z. Horvat 2/3, J. Šarac -, I. Karačić 10/12, Ž. Musa -, M. Mamić 2/4, L. Cindrić -, I. Brozović 1/1, V. Matanović -, D. Mandić 0/1, M. Šipić  3/3, izbornik: Lino Červar

ŠPANJOLSKA: G. Perez de Vargas 2/5, R. Corrales 7/25, P. Maqueda 1/4, R. Entrerrios  4/6, A. Dujshebaeav 6/9, D. Sarmiento 1/2, J. Aguinagalde 1/1, F. Sala Sole 2/3, I. Goni -, A. Figueras 1/1, J. Canellas 0/1, V. Moros -, A. Abello 4/5, A. Arino 2/3, G. Guardiola -, D. Dujshebaev -, izbornik: Jordi Ribera Romans

Suci: M. Gatelis i V. Mazeika (LTU)