Bajka se nastavlja - Dinamo u osmini finala Europske lige!

GNK DInamo Zagreb

Nogometaši zagrebačkog Dinama izborili su plasman u osminu finala Europske lige nakon što su na stadionu Maksimir u fantastičnoj atmosferi pred 25.680 gledatelja pobijedili Viktoriju iz Plzena sa 3:0 i tako nadoknadili poraz od 1:2 iz prve utakmice.

Golove za Dinamo zabili su Mislav Oršić (15), Emir Dilaver (34) i Bruno Petković (73), a Viktorija je od 86. igrala s igračem manje nakon što je isključen David Limbersky.

Maksimirske tribine "disale plavo"

Vatreni navijač Dinama zaprosio djevojku na Maksimiru

Dinamo će ime idućeg protivnika doznati već sutra kada je u Nyonu ždrijeb osmine finala. Prva utakmica iduće runde je 7. ožujka, a uzvrat je sedam dana kasnije. U petak je i ždrijeb osmine finala juniorske Lige prvaka, a u 'bubnju' će se naći i mlada momčad Dinama koja je u play-off rundi bila bolji od moskovskog Lokomotiva.

Dinamo je posljednji put dohvatio euro-proljeće u sezoni 1969/70. plasiravši se u četvrtfinale Kupa pobjednika kupova u kojem je ispao od Schalkea. Dinamo je tada u 1. kolu izbacio Slovan iz Bratislave te Olympique Marseille, a potom izgubio obje utakmice od momčadi iz Gelsenkirchena (1:3, 0:1).

Malo tko je tada mogao pomisliti kako će to biti posljednja europska utakmica Modrih na proljeće u idućih skoro pola stoljeća. Sve do ove sezone kada je Dinamo osvojio prvo mjesto u skupini D Europske lige i napokon prekinuo crnu seriju.

Dinamov strateg Nenad Bjelica je iznenadio sa sastavom. Umjesto Gojaka priliku je dobio Šunjić, a mjesto u prvom sastavu dobio je i Moharrami, kojemu je ovo bio debi za Dinamo u Europi. Mladi Iranac je zaigrao umjesto Stojanovića koji je propustio utakmicu zbog žutih kartona.

Dinamo je odlično ušao u utakmicu i stigao je do vodstva već u 15. minuti nakon sjajne akcije Petkovića, Olma i Oršića. Petković je prvo fantastičnim lažnjakom 'slomio' svog čuvara, a potom petom poslao loptu u sredinu, Olmo je majstorski propustio loptu kroz noge do Oršića koji je pogodio gornji kut gola za vodstvo Modrih.

U 34. minuti Dinamo je povećao prednost. Hajrović je ubacio iz slobodnog udarca s desne strane, obrana Viktorije je zaspala, a Dilaver je glavom zabio za 2:0. Nažalost, u posljednjim trenucima prvog dijela isključen je trener Dinama Nenad Bjelica koji je gurnuo jednog češkog igrača koji je odugovlačio s prepuštanjem lopte.

Korak bliže pr

Prikaži sliku na TwitteruPrikaži sliku na TwitteruPrikaži sliku na Twitteru

Posljednji hrvatski klub koji je 'prezimio' u Europi bio je Varteks u sezoni 1998/99. izborivši plasman u četvrtfinale Kupa kupova što je zlatnim slovima upisano u povijest varaždinskog sporta. Bila je to posljednja godina u kojoj se igrao Kup kupova, a talijanski velikan Lazio, u kojem je tada igrao Alen Bokšićostat će upisan u povijest kao posljednji klub koji je podigao taj trofej. Rimljani su u finalu sa 2:1 pobijedili Mallorcu, koja je u četvrtfinalu izbacila Varteks.

-------

TIJEK SUSRETA:

90+6' KRAAAJ! DINAMO JE PROŠAO DALJE!

90' Igrat će se šest minuta sudačke nadoknade

86' Limbersky dobiva drugi žuti nakon starta nad Olmom, Viktorija ostaje s igračem manje

80' Šunjić je povukao i iskušao udarac, ali pucao je ravno u vratara gostiju

73' GOOOOOOL! Bruno Petković je fenomenalnu predstavu okrunio fenomenalnim zgoditkom. Oršić je povukao kontru i poslužio napadača Modrih koji je bio neumoljiv i loptu zabio pod gredu te stigao do prvog europskog gola

69' Moharramiju se iskazala fantastična prilika u 69. minuti, iskoristio je nesporazum u obrani češke momčadi, ali nije uspio zabiti

67' Hajrović izlazi, ulazi Nikola Moro. Česi su nešto hrabriji u drugom dijelu, ali domaćini mudro drže prednost

53' Hajrović je pucao iz daljine, ali sjajno je reagirao vratar gostiju i zaustavio dalekomentni pokušaj bosansko-hercegovačkog nogometaša. Korner za Dinamo nakon koje je opet u priliku došao Hajrović, ali lopta mu je prešla preko noge u gol aut

48' Udarac Šunjića zaustavio je Kozačik

45' Počelo je drugo poluvrijeme!

[KRAJ PRVOG POLUVREMENA] Dinamo ima veliku prednost nakon prvog dijela, vodi 2:0 te sjajnu poziciju uoči sljedećih 45 minuta koje mogu dovesti osminu finala Europske lige na Maksimir

43' Rumunjski sudac Ištvan Kovacs isključio je trenera Modrih Nenada Bjelicu nakon niza prigovora i burne reakcije s klupe kada povukao za ruku jednog igrača Viktorije koji je išao izvesti aut

38' Skoro 3:0! Olmo glavom na asistenciju Hajrovića umalo povećao vodstvo Modrih! Španjolac se "naklonio", ali Kozačik brani i spašava Čehe od potpune katastrofe

33' GOOOL! Hajrović je ubacio iz slobodnog udarca, Česi su neshvatljivo samog ostavili Emira Dilavera koji glavom zabija za povećanje vodstva Dinama!

32' Česi su lagano uspostavili ravnotežu, imaju više lopte u posjedu. Hajrović je zaradio i prvi žuti karton kada je neoprezno startao na sredini terena

28' Oštra lopta Hajrovića iz slobodnog udarca s desne strane, trojica Modrih bila su na toj strani, ali ubačaj je bio malo previsok za sve

24' Prošla je prva polovica prvog dijela, Modri imaju vodstvo i sjajno stoje na terenu

15' GOOOOOOOOOOOOOL! Petković je prodao lažnjak češkom braniču, petom dodao prema sredini, Olmo je propustio loptu kroz noge, a Mislav Oršić je sjajno matirao Kozačika! Dinamo vodi i već je nadoknadio prednost iz prve utakmice!

Izvor: (HRT)