Dodjela stipendija za 26 učenika Varaždinske županije koji se školuju za deficitarna zanimanja

Dodjela stipendija za 26 učenika Varaždinske županije koji se školuju za deficitarna zanimanja

U sklopu projekta Ministarstva gospodarstva „Stipendiranje učenika u obrtničkim zanimanjima”, u Županijskoj palači upriličena je svečanost dodjele stipendija. Svečanosti su nazočili ministar gospodarstva Ante Šušnjar, župan Anđelko Stričak, predsjednik Županijske skupštine Krunoslav Lukačić, saborski zastupnici Goran Kaniški i Dubravko Bilić, potpredsjednik Županijske skupštine i gradonačelnik Grada Novog Marofa Siniša Jenkač, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Tomislav Cesarec, predsjednik HGK Županijske komore Varaždin, gradonačelnici i načelnici, županijski pročelnici te ravnatelji srednjih škola.

Ministarstvo gospodarstva odobrilo je 415 stipendija učenicima koji se u školskoj godini 2025./2026. obrazuju za deficitarna obrtnička zanimanja, za što je osigurano ukupno 996.000 eura. Pojedinačni iznos stipendije iznosi 2.400 eura.

U Varaždinskoj županiji odobreno je 26 stipendija ukupne vrijednosti 62.400 eura. Najzastupljenija zanimanja su automehatroničar, elektroinstalater, elektromehaničar, instalater kućnih instalacija i kuhar, što potvrđuje potrebu gospodarstva za kvalificiranim radnicima u tehničkim i uslužnim djelatnostima.

Projekt je namijenjen učenicima trogodišnjih strukovnih programa za stjecanje deficitarnih obrtničkih zanimanja, a stipendije su odobrene učenicima iz svih dijelova Hrvatske. Među najzastupljenijim zanimanjima na nacionalnoj razini nalaze se automehatroničar, automehaničar, instalater grijanja i klimatizacije, elektroinstalater i kuhar.

Predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković istaknuo je kako Varaždinska županija, odnosno Obrtnička komora Varaždinske županije, bilježi rast od oko 13 posto, što je iznad državnog prosjeka.

– Imamo značajno povećanje broja otvorenih obrta. U Varaždinskoj županiji trenutačno posluje 4.819 obrta, što je u odnosu na prošlu godinu porast od oko 500 obrta. To je doista značajan rast.

Naravno, ovakve mjere, poput stipendiranja strukovnog obrazovanja, jedan su od čimbenika koji pridonose ovakvim rezultatima i poduzetničkoj klimi koju kao regija sjevera njegujemo.

Kao što sam već ranije napomenuo, rast se temelji i na našoj tradiciji. Varaždinska županija ima dugu i snažnu tradiciju obrtničkih zanimanja. Upravo je ta tradicija razvoja obrtništva jedan od ključnih stupova našega gospodarstva, pa je ovakav razvoj događaja sasvim prirodan slijed – rekao je Šoković.

Župan Anđelko Stričak istaknuo je kako na području Varaždinske županije živi oko 160.000 stanovnika, a gospodarstvo je izuzetno snažno, zahvaljujući mnogim javnim i privatnim investicijama.

– Imamo najveću zaposlenost dosad, s oko 71.000 radnih mjesta, odnosno najnižu nezaposlenost, sa svega 1.600 nezaposlenih osoba, te oko 350 milijuna eura investicija privatnog kapitala.

Smatram da te brojke najbolje govore o snazi gospodarstva Varaždinske županije, a one sigurno nisu došle same od sebe. Do njih smo došli zahvaljujući suradnji s poduzetnicima, obrtnicima, našim školama i akademskom zajednicom te zajedničkim promišljanjem o tome što i kako razvijati.

Nakon prvog upisnog kruga u srednje škole kojima je osnivač Varaždinska županija, 74 posto učenika upisalo je prve razrede strukovnih škola, 24 posto gimnazije ili gimnazijskih programa, a 5 posto umjetničkih škola, odnosno Glazbenu školu u Varaždinu. Ti podaci najbolje govore da aktivnosti koje smo proteklih godina provodili u suradnji s našim poduzetnicima, obrtnicima kroz brojne manifestacije daju rezultate. Cilj nam je da učenici već u sedmom i osmom razredu upoznaju ono što naše škole nude kako bi lakše odabrali ne samo srednju školu nego i buduće zanimanje kojim će se baviti. Svake godine organiziramo manifestacije „Budi IN” i „Čarobne ruke” kako bismo ta zanimanja, osobito obrtnička, približili našim učenicima.

Naše srednje škole, bez obzira na to koje zanimanje učenici upišu, obrazuju kadrove koji odgovaraju potrebama tržišta rada. Danas kod nas praktički nema deficitarnih zanimanja. Srednjoškolsko obrazovanje prilagodili smo potrebama gospodarstva. Nakon završetka školovanja naši učenici stječu zanimanja koja su potrebna obrtnicima, poduzetnicima i realnom sektoru, zbog čega kod nas nema izraženog nesklada između obrazovanja i potreba tržišta rada – rekao je župan Stričak.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar istaknuo je kako dodjelom stipendija Ministarstvo gospodarstva nastavlja poticati upis u strukovne programe za zanimanja tražena na tržištu rada te ulagati u razvoj obrtništva i osiguravanje kvalificirane radne snage.

– Ovo je program stipendiranja koji smo prošle godine ponovno uveli nakon dugog niza godina. Ne mislimo na tome stati, nego ćemo, uz podršku premijera kojem smo predstavili ovaj program i koji je najavio osiguravanje dodatnih sredstava, potaknuti još veći broj mladih da se odluče za obrtnička zanimanja, i to uz izdašnije stipendije te veći broj stipendista. Vrlo je važno na ovakav način pristupiti ovom problemu kako bismo poticali cjelokupni ekosustav, ne samo obrtništva nego i poduzetništva te gospodarstva u cjelini – kazao je.

Dodao je kako su, uz dodjelu stipendija, pristupili i izmjenama propisa te ispravljanju nepravdi prema obrtnicima.

– Novim Zakonom o obrtu obrtnici nakon odlaska u mirovinu više neće morati zatvoriti svoje obrte. Kao i u trgovačkim društvima, moći će nastaviti raditi na pola radnog vremena i istodobno primati mirovinu. Usvajanjem novog Zakona o obrtu u Hrvatskom saboru to će biti omogućeno našim obrtnicima, uz niz drugih pogodnosti koje smo tijekom izrade zakona aktivno dogovarali i usuglašavali s Hrvatskom obrtničkom komorom.

Ministarstvo gospodarstva partner je hrvatskim obrtnicima, ali i cjelokupnom gospodarstvu. Svima koji imaju kvalitetne programe i dobre ideje, a svakodnevno susrećem ljude koji razvijaju patente svjetske vrijednosti, vrata Ministarstva otvorena su za pomoć u zaštiti i plasmanu tih patenata, sve na dobrobit hrvatskog gospodarstva – naglasio je Šušnjar.

Ove godine Ministarstvo gospodarstva za obrtništvo je osiguralo 8,5 milijuna eura potpora, ne samo za stipendiranje nego i za naukovanje, povećanje kapaciteta majstorskih radionica te njihovo opremanje – zaključio je ministar Šušnjar.

Hia.com.hr koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti.